Основен Симптоми

Zyrtec капки: инструкции за употреба

Zyrtec е оригинално антихистаминово лекарство, едно от търговските наименования на лекарственото вещество цетиризин.

Някои класификации се отнасят към това лекарство към II поколение антихистамини, но според мнението на повечето изследователи и неговите фармакологични свойства, лекарството принадлежи към третото поколение.

На тази страница ще намерите цялата информация за Zyrtec: пълни инструкции за употреба на това лекарство, средни цени в аптеките, пълни и непълни аналози на лекарството, както и прегледи на хора, които вече са използвали капки Zyrtec. Искате ли да оставите мнението си? Моля, напишете в коментарите.

Клинико-фармакологична група

Хистамин H1 рецепторен блокер. Противоалергично лекарство.

Условия за продажба на аптеки

Издава се без рецепта.

Колко струва Zirtek? Средната цена в аптеките е 360 рубли.

Форма и състав за освобождаване

Лекарството се предлага в две фармакологични форми:

  1. Капки Zyrtec. Външно, това е бистра течност, без цвят. Характерно е миризмата на оцетна киселина. Течността се излива в 10 или 20 ml флакони от тъмно стъкло, плътно затворени. В картонената опаковка, в допълнение към бутилката, се поставя капачка на капкомер.
  2. Покрити таблетки. Това са бели продълговати таблетки, с изпъкнали повърхности, с риск от едната страна и гравирана буква "Y" от двете страни на рисковете. 7 или 10 таблетки се поставят в блистера, 1 блистер (7 или 10 таблетки) или 2 блистера (10 таблетки) се поставят в картонена кутия.

Активна съставка - цетиризин дихидрохлорид:

  • 1 таблетка - 10 mg;
  • 1 ml капки - 10 mg.

Помощни вещества за таблетки: колоиден силициев диоксид, лактоза монохидрат, магнезиев стеарат, микрокристална целулоза, Opadry Y-1-7000 (титанов диоксид (Е171), хипромелоза (Е464), макрогол 400).

Помощни вещества от капки: метилпарабензен, пропилпарабензен, пропиленгликол, натриев ацетат, глицерол, ледена оцетна киселина, натриев захаринат, пречистена вода.

Фармакологичен ефект

Zyrtec - антиалергично лекарство. Блокатор на хистамин Н1 рецептор, конкурентен хистамин антагонист, хидроксизин метаболит. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергичните реакции, притежава антипруритно и антиексудативно действие.

Тя засяга ранния хистамин-зависим етап от алергичните реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в късния стадий на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили, стабилизира мембраните на мастните клетки. Той намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на тъканни отоци, облекчава спазъм на гладките мускули и Зиртек. Инструкциите за употреба показват, че лекарството елиминира реакцията на кожата към въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и към охлаждане (с "студена" уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при бронхиална астма на белите дробове.

Практически няма антихолинергично и антисеротониново действие. В терапевтични дози, почти няма седативен ефект. След еднократна доза цетиризин в доза от 10 mg, началото на ефекта се наблюдава след 20 минути (при 50% от пациентите) и след 60 минути (при 95% от пациентите), ефектът продължава повече от 24 часа.На фона на курсово лечение, цетиризин не развива антихистаминова толерантност. След прекратяване на лечението, ефектът продължава до 3 дни.

Показания за употреба

Zyrtec се препоръчва за лечение на сезонен и целогодишен алергичен ринит и конюнктивит, атопичен дерматит, идиопатична и хронична уртикария, ангиоедем.

Употребата на Zirtek е показана при дерматоза, която се проявява при обриви и сърбеж, сенна хрема, бронхиална астма, алергична запушване на носа, кихане, разкъсване.

Лекарството под формата на капки може да се предписва на възрастни и деца над 6 месеца.

Противопоказания

Абсолютните противопоказания за прием на Zyrtec таблетки са такива патологични и физиологични състояния на организма:

  1. Бременност и кърмене;
  2. Деца на възраст до 6 месеца - за капки, до 6 години - за таблетки;
  3. Краен стадий на бъбречно заболяване (креатининов клирънс под 10 ml / минута);
  4. Недостиг на лактаза, наследствена непоносимост към галактоза, синдром на глюкозо-галактозна малабсорбция;
  5. Повишена индивидуална чувствителност към лекарството или хидроксизин.

С повишено внимание, таблетките Zyrtec се използват при умерена бъбречна недостатъчност, в напреднала възраст, при пациенти със съпътстваща епилепсия (увреждане на централната нервна система, което е съпроводено с периодични припадъци).

Преди започване на лечението е важно да се уверите, че няма противопоказания за употребата му.

Употреба по време на бременност и кърмене

По време на бременност и кърмене не се препоръчва употребата на лекарството, освен ако ползите от употребата му надвишават риска. Няма информация дали има отрицателно въздействие върху плода, но поради съображения за безопасност на жените не се предписва. В допълнение, тя е в състояние да проникне в кърмата, така че ако е необходимо жената да я приема, тя трябва да откаже кърменето.

Инструкции за употреба

Инструкциите за употреба показват, че Zyrtec се приема перорално. Препоръчителни дози:

  1. Възрастни и деца над 6 години се предписват в доза от 10 mg (1 таб. Или 20 капки) / ден. Възрастни - 10 mg 1 път / ден; деца - 5 mg 2 пъти на ден или 10 mg 1 път / ден. Понякога началната доза от 5 mg може да бъде достатъчна за постигане на терапевтичен ефект.
  2. Деца на възраст между 2 и 6 години се предписват по 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден или 5 mg (10 капки) 1 път / ден.
  3. Деца на възраст от 1 до 2 години трябва да се предписват 2,5 mg (5 капки) до 2 пъти на ден.
  4. Деца на възраст от 6 месеца до 12 месеца предписват 2,5 mg (5 капки) 1 път / ден.

Хора в напреднала възраст и пациенти с бъбречна недостатъчност коригират дозата в зависимост от креатининовия клирънс (CK), който се изчислява, както следва:

  • За жени: QC (ml / минута) = [140 - възраст (в години)] x телесно тегло (в килограми) / 72 х серумния креатинин (mg / dl) x 0,85.
  • За мъже: QC (ml / минута) = [140 - възраст (в години)] x телесно тегло (в килограми) / 72 х серумния креатинин (mg / dl);

Препоръчителни дози Zyrtek при пациенти с чернодробна и бъбречна недостатъчност:

  • CC 50-79 ml / минута (лека бъбречна недостатъчност) - 10 mg / ден;
  • CC 30-49 ml / минута (средна бъбречна недостатъчност) - 5 mg / ден;
  • QC

Zyrtec - официални инструкции * за употреба

ИНСТРУКЦИИ
(информация за специалисти)
за медицинска употреба на лекарството

Регистрационен номер:
Покрити таблетки: Р @ 014186/01;
Капки за приемане вътре: P номер 011930/01

Търговско наименование: Zyrtec ®

Международно непатентно наименование: Цетиризин

Химично наименование: 2- (2- (4- (р-хлоро-алфа-фенилбензил) -1-пиперазин-ил) етокси) оцетна киселина (под формата на дихидрохлорид)

Лекарствена форма: Таблетки, покрити; Капки за орално приложение

структура

Таблетки: активна съставка - цетиризин дихидрохлорид 10 mg. Помощни вещества: микрокристална целулоза, лактоза, колоиден силициев диоксид, магнезиев стеарат, хипромелоза, титанов диоксид, макрогол (полиетилен гликол) -400.

Капки за перорално приложение: активна съставка: цетиризин дихидрохлорид 10 mg / ml. Помощни вещества: глицерол, пропиленгликол, натриев захаринат, метилпарабензен, пропилпарабензен, натриев ацетат, ледена оцетна киселина, пречистена вода.

Покрити са бели продълговати таблетки. Всяка таблетка се разделя на етикет и се маркира от едната страна с Y / Y.

Капки за перорално приложение: Бистра, безцветна течност с мирис на оцетна киселина.

Фармакотерапевтична група: антиалергично средство (Н1-блокер на хистаминовите рецептори).

ATC код: R06AE07

Конкурентно хистаминов антагонист, хидроксизин метаболит, блокира Н1-хистаминови рецептори. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергичните реакции, притежава антипервутично и антиексудативно действие. Засяга "ранния" хистамин-зависим етап от алергичните реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в "късния" етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили, стабилизира мембраните на мастните клетки. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на тъканни отоци, намалява спазъм на гладките мускули. Елиминира кожните реакции при въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при бронхиална астма на белите дробове. Практически няма антихолинергично и антисеротониново действие. В терапевтични дози, почти няма седативен ефект. Началото на ефекта след еднократна доза от 10 mg цетиризин - 20 минути (при 50% от пациентите) и след 60 минути (при 95% от пациентите), продължава повече от 24 часа. На фона на курса на лечение не се развива толерантност към антихистаминния ефект на цетиризин. След прекратяване на лечението, ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетика. Бързо абсорбира се, когато се приема орално. Максималната концентрация в серума се достига 1 час след перорално приложение. Храната не влияе върху пълнотата на абсорбцията, но удължава процеса на абсорбция с 1 час. 93% от цетиризин се свързва с протеини. Фармакокинетичните параметри на цетиризин имат линейна зависимост. Обем на разпределение - 0,5 l / kg. В малки количества, той се метаболизира в черния дроб чрез О-деалкиране с образуването на фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други Н1-хистаминорецептори, които се метаболизират в черния дроб с участието на системата на цитохром Р450). Не е кумулирано. 2/3 от лекарството се екскретира непроменено от бъбреците и около 10% - с фекални маси. Системният клирънс - 53 ml / min. Времето на полуразпад е 7-10 часа, при деца 6-12 години - 6 часа, при деца на възраст 2-6 години - 5 часа, 6 месеца до 2 години - 3.1 часа. При пациенти в старческа възраст полуживотът се увеличава с 50%, системният клирънс - с 40%. Практически не се отстранява по време на хемодиализа. Прониква в кърмата.

свидетелство

За възрастни и деца над 6 месеца: лечение на симптомите на целогодишен и сезонен алергичен ринит и алергичен конюнктивит, като сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия; сенна хрема (полиноза); уртикария, включително хронична идиопатична уртикария, ангиоедем; и други алергични дерматози, включително атопичен дерматит, придружен от сърбеж и обрив.

Противопоказания

Свръхчувствителност към някоя от съставките на лекарството или към хидроксизин. Бременност, кърмене. Деца на възраст до 6 месеца.

С грижа

Хронична бъбречна недостатъчност (умерена и тежка тежест), напреднала възраст (вероятно намалена гломерулна филтрация).

Дозировка и приложение

Възрастни и деца над 6 години: дневна доза - 10 mg (1 таблетка или 20 капки). Възрастни - 10 mg веднъж дневно; деца 5 mg 2 пъти дневно или 10 mg веднъж. Понякога началната доза от 5 mg може да бъде достатъчна за постигане на терапевтичен ефект.

Пациентите с бъбречна недостатъчност се намаляват в зависимост от креатининовия клирънс: с креатининов клирънс 30-49 ml / min - 5 mg 1 път дневно; при 10-29 ml / min - 5 mg през ден.

Странични ефекти

Сънливост, главоболие, сухота в устата; рядко - главоболие, замаяност, мигрена, диария, алергични реакции: ангиоедем, сърбеж, обрив, уртикария.

свръх доза

Когато лекарството се приема веднъж в доза над 50 mg, могат да се наблюдават следните симптоми: сънливост, тревожност и раздразнителност, задържане на урина, сухота в устата, запек, мидриаза, тахикардия. Ако се появят симптоми на предозиране, лекарството трябва да се преустанови, необходимо е да се промие стомаха, да се използва активен въглен, незабавно да се консултирате с лекар.

Взаимодействие с други лекарства

Няма изразено фармакокинетично взаимодействие и клиничен ефект при съвместно назначение с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам, глипизид. При съвместно назначение с теофилин в доза от 400 mg 1 път дневно се наблюдава намаление на креатининовия клирънс с 16%. При едновременно приложение с макролиди и кетоконазол не са наблюдавани промени в ЕКГ.

Когато се използва в терапевтични дози, не са получени данни за взаимодействието с алкохол (с концентрация на алкохол в кръвта от 0,5 g / l). По-добре е обаче да се въздържате от алкохол по време на лечението с цетиризин.

При обективно количествено определяне на способността за шофиране и работа с механизми, не се установяват надеждно нежелани ефекти при предписване на препоръчителната доза от 10 mg, но се препоръчва повишено внимание.

Формуляр за освобождаване

Покритите таблетки в блистери по 7 или 10 таблетки са опаковани в един блистер заедно с инструкции за употреба в картонена кутия.

Капки за перорално приложение: 10 ml или 20 ml от разтвора в тъмни стъклени флакони (тип 3), запечатани с пластмасова капачка, снабдена със система за защита срещу деца. Бутилката е снабдена с капачка за капкомер от бял полиетилен с ниска плътност. Бутилката заедно с инструкцията за прилагане се поставя в картонена опаковка.

Условия за съхранение

Покрити таблетки: на сухо място при температура под 25 ° С.

Капки за перорално приложение: при температура не по-висока от 25 ° С.

Да се ​​съхранява на недостъпно за деца място.

Срок на годност

Покрити таблетки: 5 години.

Капки за перорално приложение: 5 години.

Не приемайте след срока на годност.

Условия за продажба на аптеки

Производител

Таблетки с покритие: "YUSB Farshim SA",

Промишлена зона Planchey, Chemin de Croix Blanche 10,

CH-1630 Bulle - Швейцария.

Капки за перорално приложение: "YUSB Pharma S.p.A.",

Via Praglia 15, I-10044 Pianezza (Торино) - Италия.

Представителство в Руската федерация / Организация на искове

Какви са показанията за употребата на лекарството Cetrin?

Днес съвременната медицина познава огромен брой различни заболявания, свързани с нарушеното функциониране на имунната система. Един от тези проблеми, който има патологичен характер, е алергия, която се счита за широко разпространено заболяване. Има голям брой разновидности на това заболяване, което, за съжаление, не се лекува. В този случай е приложима симптоматична терапия, при която се използват различни лекарства, а Cetrin се счита за най-качествена.

Съставът на Cetrin и свойствата на лекарството

Трябва да се отбележи, че Cetrin е известен антихистамин, който се използва за алергични реакции. Лекарството се произвежда под формата на таблетки и под формата на безцветен сироп, докато ефектът на лекарството не се променя, независимо от формата на освобождаване. Свойствата на описаните средства се определят от неговия многокомпонентен състав.

Що се отнася до съставните вещества на цетрин, главните активни съставки са цетиризин и хидрохлорид. Също така в състава на дадено лекарство има цяла гама от ексципиенти, които имат за цел да повишат активността на основния компонент, а също и да имат тонизиращо действие. Сред тези вещества е необходимо да се разграничат: царевично нишесте, лактоза, магнезиев стеарат, както и повидон К30. Лекарството е покрито отгоре с многокомпонентно алкално разтворимо покритие.

Основната активна съставка на лекарството е H1-хистаминовия рецепторен блокер и също така действа като хистаминов антагонист. Лекарството намалява интензивността на симптомите по време на обостряне на алергичния процес и действа като ефективно профилактично средство, предотвратявайки патологичния ефект на имунитета върху алергена.

Като инхибитор на алергичните реакции на ранните форми, цетрин намалява степента на капилярна пропускливост, значително намалявайки броя на мигриращите неутрофили. Важно е да се отбележи, че лекарството действа като спазмолитично средство, задържайки пристъпите на гладките мускули. Също така, сред важните свойства на специфичен фармакологичен продукт е необходимо да се подчертае предотвратяването на патогенни реакции в резултат на алергичен процес, изразен под формата на дерматологични нарушения.

Какво помага Tsetrin: показания за назначаване

За да разберете какво помага таблетките Cetrin, трябва да представите списък с индикации, който е приложен към инструкциите на производителя на лекарството. Така, сред болестите, за които е уместно използването на цетрин за терапевтични и профилактични цели, трябва да се подчертае:

  • нарушена дихателна функция, чрез сезонен или целогодишен алергичен ринит;
  • повишена сълзене, зачервяване на склерата и алергичен конюнктивит;
  • сенна хрема, като комплекс от симптоматични прояви на алергичен процес;
  • различни дерматологични нарушения, включително невродермит, уртикария и атопичен дерматит;
  • ангиоедем;
  • бронхиална астма - в този случай цетрин под формата на сироп се използва за терапевтични цели и т.н.

Какъв ефект има лекарството при алергии?

След приемане на лекарството, той бързо се абсорбира в червата и достига максималната си концентрация в рамките на един час след приемането му. Описаното лекарство ефективно потиска всички симптоми на алергии, блокирайки производството на хистамини, в резултат на което имунната система престава да възприема алергена като патологичен обект.

С всичко това трябва да се отбележи, че лекарството не прониква в кръвно-мозъчната бариера, в резултат на което активният компонент няма седативен ефект и не нарушава невропсихологичната активност. Трябва да се отбележи, че цетринът не действа върху холинергичните и серотониновите рецептори, във връзка с които специфично лекарство е високоефективно антиалергично средство, което може да се счита за много безопасно.

Инструкции за употреба на лекарства за възрастни

Както вече беше отбелязано, цетринът е сложно лекарство, което има сложен ефект върху организма и затова има редица условия, които могат да коригират програмата за лечение. Важно е да се разбере, че това лекарство може да има различни индикации и специфичност на употребата в зависимост от настоящото състояние на пациента и протичането на обострянето. Поради тази причина по-долу е описано подробно как да приемате Cetrin за алергии.

Колко дни и как да приемате хапчета

Цетрин в таблетна форма е по-често срещан и често се използва за лечение на алергичния процес и свързаните с него симптоми. В този случай лекарите препоръчват едно хапче през деня (10 милиграма). Ако пациентът има различни хронични заболявания, свързани с нарушена бъбречна функция, чрез което лекарството се отстранява от тялото, дозата трябва да се намали.

Що се отнася до продължителността на употребата на таблетките Tsetrin, те трябва да се приемат за 2-4 седмици за профилактични цели, докато периодът на обостряне не спадне. Терапията на това хронично заболяване с употребата на специфично лекарство може да продължи до шест месеца, като се вземе предвид общото здравословно състояние на пациента, както и динамиката на патогенния процес. Трябва да се отбележи, че хапчетата се измиват с обилно количество вода, а употребата им не зависи от приема на храна.

Как да се пие сироп

Течната форма на лекарството практически не се различава от таблетката, във връзка с което действителните условия и дозата на лекарството остават непроменени. По този начин може да се реши, че сиропът трябва да се пие веднъж дневно, от 12 години до 10 милиграма, което съответства на пропорциите на Cetrin под формата на таблетки. Експертите препоръчват да се пие сироп с малко количество вода и е по-добре да го вземете вечер след вечеря.

В случай на бъбречна недостатъчност, достатъчно е един възрастен да пие 5 милиграма от лекарството веднъж дневно. Общата продължителност на програмата за лечение е около един месец, но ако състоянието се влоши или алергията се усложни от ринит или астма, може да се наложи да приемате лекарството до шест месеца. За да се предотврати влошаване на състоянието на пациента, е необходимо внимателно да се разгледа изборът на антихистамин. За това трябва да се консултирате с Вашия лекар и едва след това да придобиете определено лекарство.

Дозировка и приложение при деца

Това лекарство има строги възрастови граници и затова е неприемливо да се дава на деца под шест години. По този начин, започвайки от шестгодишна възраст, цитринът в таблетки и течност може да бъде даден в 5 милиграма. По-добре е лекарството да се раздели наполовина и да се пие четвърт хапче, или 2,5 милиграма сироп два пъти дневно. Най-добре е да се вземе почивка от 10-12 часа между методите на лечението. Що се отнася до продължителността на процеса на лечение, лекарят ще определи границите си, като вземе предвид настоящото състояние на алергичното дете.

Мога ли да пия цетрин по време на бременност?

Към днешна дата не са провеждани проучвания в областта на идентифициране на евентуално увреждане на цетрин при употреба по време на бременност. Опитите бяха проведени върху животни, при които беше установено, че лекарството няма токсичен ефект върху майката или детето в утробата. Но, въпреки това, лекарят трябва да контролира приема на специфичен агент по време на бременност, тъй като истинските ефекти от такава терапия са неизвестни. В периода на кърмене активната съставка може да се екскретира от тялото заедно с майчиното мляко, поради което периодът на кърмене е противопоказание за осъществяване на терапевтичния процес.

Предозиране и странични ефекти

Въпреки високата ефикасност на това терапевтично средство, съществуват редица странични ефекти, които могат да бъдат срещнати в процеса на терапия с употребата на Tsetrin. Сред страничните ефекти на производителя се подчертава: замаяност, временна болка, нарушение на съня, летаргия, депресия, продължителни главоболия, депресивни състояния, конвулсии.

Поради приема на дадено лекарство в каквато и да е форма, може да има нередности в работата на стомашно-чревния тракт. Най-често киселинността на стомаха се увеличава, в устата се усеща сухота, от устата има неприятна миризма. Сред страничните ефекти могат да бъдат и подуване на езика, болка в черния дроб, загуба на тегло. Това може да забави уринирането, мускулни болки и спазми, повишени алергични симптоми.

В случай на умишлени или неволни нарушения на дозировката са възможни редица характерни симптоми, които се изразяват под формата на тремор в крайниците, сърцебиене и нарушения на съня. В резултат на предозиране пациентът повръща и се изисква стомашна промивка, за да се предотврати влошаване.

Противопоказания за лечение със Zetrin

Описаното лекарство има редица противопоказания, при които в никакъв случай не може да се използва лекарството за терапевтичния процес. Сред противопоказанията се разграничават: деца под 6-годишна възраст, периода на бременност и кърмене, свръхчувствителност към който и да е компонент от състава на продукта, както и бъбречна и чернодробна недостатъчност. В напреднала възраст е необходимо значително да се намали дозата и, ако е възможно, да се използва друго лекарство за лечение.

Има ли по-евтини аналози?

Към днешна дата има редица по-евтини, както и равни по цена аналози на цетрин, които съдържат цетиризин като активно вещество. Сред тези лекарства трябва да се подчертае:

Suprastin, Claritin, Loratadin, Zyrtec или Cetrin - което е по-добре?

Всяко от тези лекарства има характерен терапевтичен ефект, който се определя от основната активна съставка, която е част от някое от лекарствата:

  • Suprastin - хлоропирамин хидрохлорид;
  • Кларитин - лоратадин;
  • Лоратадин - лоратадин;
  • Zyrtec - цетиризин и хидрохлорид.

Важно е да се отбележи, че всяко от представените антиалергични средства е ефективно лекарство с отлични активни съставки. По този начин, за да се избере най-ефективното лекарство, е необходимо да се консултирате с лекар, тъй като дадено лекарство ще бъде повече или по-малко уместно във всеки отделен случай.

Отзиви

Вик: Аз страдам от алергия към цветен прашец и цетринът ми помага много добре, сърбеж и разкъсване на очите изчезват от него;

Костя: Най-много се радвам, че цетрин действа бързо, като почти веднага премахва симптомите на алергията.

Марина: Видях цетрина след ухапване от комар, след няколко часа подутината утихна и сърбежът постепенно изчезна.

Зиртек

, Таблетки, покрити с филм, бели, продълговати, с двойно изпъкнали повърхности, с едностранно рисуване и гравиране “Y” от двете страни на рисковете.

Помощни вещества: микрокристална целулоза, лактоза монохидрат, колоиден силициев диоксид, магнезиев стеарат; Opadry Y-1-7000 (хипромелоза (Е464), титанов диоксид (Е171), макрогол 400).

7 броя - блистери (1) - опаковки от картон.
10 бр. - блистери (1) - опаковки от картон.
10 бр. - блистери (2) - опаковки от картон.

S Капките за поглъщане са безцветни, прозрачни, с мирис на оцетна киселина.

Помощни вещества: глицерол, пропиленгликол, натриев захаринат, метилпарабензен, пропилпарабензен, натриев ацетат, ледена оцетна киселина, пречистена вода.

10 ml - тъмно стъкло (1) - картонени опаковки.
20 ml - тъмно стъкло (1) - картонени опаковки.

Противоалергично лекарство. Хистамин H-блокер1-антагонист на хистамин, хидроксизин метаболит. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергичните реакции, притежава антипруритно и антиексудативно действие.

Тя засяга ранния хистамин-зависим етап от алергичните реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в късния стадий на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили, стабилизира мембраните на мастните клетки. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на тъканни отоци, облекчава спазъм на гладките мускули. Елиминира кожната реакция при въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (с "студена" уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при бронхиална астма на белите дробове.

Практически няма антихолинергично и антисеротониново действие. В терапевтични дози, почти няма седативен ефект.

След еднократна доза цетиризин в доза от 10 mg, началото на ефекта се наблюдава след 20 минути (при 50% от пациентите) и след 60 минути (при 95% от пациентите), ефектът продължава повече от 24 часа.На фона на курсово лечение, цетиризин не развива антихистаминова толерантност. След прекратяване на лечението, ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетичните параметри на цетиризин варират линейно.

След поглъщане лекарството се абсорбира бързо и напълно от стомашно-чревния тракт. При възрастни след еднократна доза от лекарството в терапевтична доза Cмакс в плазмата се достига за 1 ± 0,5 часа и е 300 ng / ml. Приемането на лекарството с храна не влияе върху количеството на абсорбцията.

Цетиризин е 93 ± 0.3% свързан с плазмените протеини. Vг - 0.5 l / kg.

Когато приемате лекарството в доза от 10 mg за 10 дни, цетиризин не се кумулира.

Метаболизира се в малки количества в черния дроб чрез О-деалкилиране с образуване на фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други хистаминови Н1-рецептори, които се метаболизират в черния дроб с участието на изоензими на цитохром Р450).

T1/2 при възрастни е около 10 часа.Приблизително 2/3 от приетата доза се екскретира през бъбреците непроменена.

Фармакокинетика в специални клинични ситуации

T1/2 при деца на възраст 6-12 години - 6 часа; при деца на възраст 2-6 години - 5 часа; при деца на възраст от 6 месеца до 2 години - 3,1 часа.

При пациенти в напреднала възраст и пациенти с хронични чернодробни заболявания с еднократна доза от лекарството в доза от 10 mg T1/2 увеличава с около 50%, а клирънсът на системата се намалява с 40%.

При пациенти с лека бъбречна недостатъчност (CC> 40 ml / min), фармакокинетичните параметри са подобни на тези при пациенти с нормална бъбречна функция.

Zyrtec капки: инструкции за употреба, противопоказания

При деца и възрастни може да се диагностицира алергична реакция към храна или определени растения. Признаци на алергии носят голям дискомфорт и могат да бъдат животозастрашаващи, така че антихистаминните (антиалергични) лекарства са просто незаменими - капки Zirtek принадлежат към тази категория лекарства.

Zyrtec съдържа цетиризин. Този компонент на лекарството блокира рецепторите на хистамин H1, макар да има антипруритен ефект, намалява съдовата пропускливост и предотвратява навлизането на ескудата в тъканите. Благодарение на тези свойства, капки могат да се отърват от неприятните симптоми на алергии.

Състав и фармакологични свойства

Основният компонент на лекарството е цитризин хидрохлорид. В 1 ml от лекарството се съдържа в доза от 10 mg. В допълнение, съставът съдържа помощни съставки, представени от оцетна киселина, глицерин, захаринат и натриев ацетат, вода, пропиленгликол и метил парахидроксибензоат.

Механизмът на действие на антиалергичното лекарство има за цел да намали чувствителността на хистамин Н1 рецептори, като по този начин ограничи освобождаването на възпалителни медиатори. Приемът Zyrtek спира миграцията на възпалителни клетки директно в алергичната зона.

Когато се приема орално, цитиризин хидрохлорид се абсорбира от лигавиците, като най-високата концентрация в кръвта се наблюдава след 1 час от момента на употреба. Едновременното поглъщане на храната може да забави скоростта на абсорбция на активното вещество, което не се проявява при концентрацията му в кръвта.

Свързването на цетиризин с албумин е 93%. Компонентите на лекарството Zyrtec проникват в кърмата.

При прилагане на капки се наблюдава дезактивиране на еозинофилите и намалява пропускливостта на малките съдове. Лекарството елиминира мускулните спазми и предотвратява появата на подпухналост.

При продължително приложение на Zyrtek, лекарствените алергени не развиват резистентност към лекарството, основният компонент почти не се трансформира в чернодробните клетки. Терапевтичната ефикасност на лекарството се поддържа в продължение на три дни след края на приемането му.

От какво помага Zyrtec?

Антихистаминовият препарат помага за премахване на симптомите на алергия. Препоръчва се приемането на Zyrtek капки, когато: t

  • алергичен ринит (сезонен или целогодишен);
  • алергичен характер на конюнктивит;
  • повишено сълзене, конюнктивален оток;
  • уртикария от обрив;
  • ангиоедем;
  • дерматоза алергичен характер, придружен от сърбеж, обрив.

Капки Zyrtec: инструкции за употреба при деца

Капки за перорално приложение се препоръчват за лечение на деца на възраст от 6 месеца.

За бебета от 6 месеца. до 12 месеца дневната доза е 2,5 mg, което съответства на 5 капки от лекарството, приемайте антихистамин веднъж дневно.

За деца от 12 месеца. до 24 месеца Показва се 5 капачка за прием. Зиртек два пъти през деня.

За деца от 2 до 6 години се възлага пиенето на 5 капачки. два пъти на ден или приемайте дневната доза едновременно.

Деца от 6-годишна възраст дневна доза Zyrtek е 10 мг, което съответства на 20 капачка. Препоръчва се лекарството да се приема в една или две дози.

Как да приемате зъртек възрастни

На възрастните се препоръчва да приемат доза Zyrtek в количество от 10 mg, взето еднократно.

Много често дозата от 5 mg може да бъде достатъчна за постигане на очаквания терапевтичен ефект.

Особености на приложение при бъбречна недостатъчност

Ако е необходимо, като се приема лекарство от пациенти с нарушена бъбречна функция, се препоръчва да се коригира дневната доза, като се вземе предвид креатиновия клирънс (CK).

Ако QA е от 30 до 49 ml / min, препоръчва се да се използват капки от 5 mg веднъж дневно за един ден.

С QC индикатор от 10 до 29 ml / min, 5 mg от лекарството трябва да се приемат на всеки 48 часа.

Противопоказания

Не се предписват противоалергични капки:

  • по време на бременност и кърмене;
  • деца под 6 месеца;
  • с прекомерна чувствителност към основния компонент на лекарството или към хидроксизин.

С изключително внимание е предписан антихистамин при пациенти в напреднала възраст, което се обяснява с високата вероятност за намаляване на скоростта на гломерулната филтрация.

свръх доза

Когато се приема лекарството в доза, по-голяма от 50 mg, вероятността от редица патологични признаци:

  • затруднено уриниране;
  • мидриаза;
  • прекомерна раздразнителност и тревожност;
  • чувство на сухота в устата;
  • летаргия;
  • нарушение на стомашно-чревния тракт (запек);
  • тахикардия.

С признаци на предозиране се препоръчва незабавно да се спре приема на лекарството, да се извърши стомашна промивка, последвано от приемане на ентеросорбенти.

Нежелани реакции

Капките Zyrtec се понасят добре от възрастни и деца, много положителни отзиви показват. Но, както всяко лекарство, появата на нежелани реакции не е изключена. За да се избегнат усложнения по време на лечението, трябва да обърнете внимание на редица възможни нарушения.

На фона на лекарството могат да се наблюдават такива реакции:

  1. ЦНС: летаргия, главоболие; много рядко се диагностицира мигрена или тежка замаяност;
  2. Стомашно-чревни: чувство на сухота в устата, диария;
  3. Алергия: обрив по кожата, уртикария, силен сърбеж, ангиоедем.

Специални инструкции

По време на употребата на лекарството в препоръчителната доза, ефектът на алкохолните напитки върху организма не се увеличава (когато нивото на алкохол в кръвта е по-малко от 0,5 g / l). Не трябва да злоупотребявате с алкохол, когато приемате антихистамини.

Когато се спазва терапевтична доза от лекарството (10 mg), не се установява ефект върху психомоторната реакция.

Капки Zyrtec за деца и възрастни

Употребата на противоалергично лекарство Zyrtec в капки помага за премахване на оток, запушване на носа и намаляване на кожните обриви при полиноза, алергичен ринит и дерматит. Този ефект се постига поради факта, че продуктът съдържа цетиризин - активното вещество. Той има силен антихистаминов ефект, така че лекарството отлично облекчава сърбежа, елиминира обриви и други прояви на алергия.

Зъртек капки - инструкции за употреба

Лекарството има антиалергичен ефект, като помага за премахване на повечето от симптомите. Преди да използвате инструмента, трябва внимателно да проучите инструкциите с информация за показанията, противопоказанията и начина на употреба. Важна информация включва странични ефекти. При терапевтични дози антиалергичното лекарство няма седативен ефект и не предизвиква сънливост. В същото време компонентите на продукта влошават работата на храносмилането или допринасят за появата на кожни реакции.

Форма на освобождаване и състав на лекарството

Zyrtec се предлага под формата на капки за перорално приложение. Лекарството е бистър, безцветен разтвор и има лек мирис на оцетна киселина с горчив вкус. Капки, поставени в бутилка от тъмно стъкло с вместимост 10 ml. Освен това в картонена кутия има капачка на капкомер и инструкции за употреба. Компонентите на Zyrtek за 1 ml от продукта са показани в таблицата.

ледена оцетна киселина

Фармакодинамика и фармакокинетика

Противоалергичното лекарство Zyrtec принадлежи към групата на селективните антагонисти на периферните хистаминови рецептори. След курса на цетиризин, не е открит ефект върху мозъчните H1 рецептори. Инструментът помага за премахване на симптомите на алергични заболявания, поради антипруритен и антиексудативен ефект. В същото време, лекарството почти не притежава антихолинергичен, антисеротонинов ефект.

Ефектът от приема на лекарството се наблюдава след 20 минути еднократна доза от 10 mg или 20 капки. Максималната концентрация на цетиризин се достига след 60 минути, след което ефектът на агента се наблюдава в продължение на 24 часа. Zyrtec бързо и напълно се абсорбира от храносмилателния тракт (стомашно-чревния тракт). Едновременното хранене не влияе на абсорбцията на активното вещество.

Показания за употреба

Zyrtec има антиалергичен ефект, така че лекарите предписват лекарство за лечение на алергични симптоми като сърбеж, сълзене, кихане. Директни показания за медикаменти са също: ринорея, конюнктивална хиперемия, оток, дразнене и кожни обриви. Това антихистаминово лекарство се предписва за следните заболявания:

  • ангиоедем;
  • сенна хрема (полиноза);
  • сезонни алергии - алергичен ринит, алергичен конюнктивит;
  • уртикария;
  • бронхиална астма;
  • алергичен дерматит.

Как да приемате Zyrtec

Решението да се вземе лекарството за медицински цели се взема от лекаря. В допълнение, той регулира дозировката при наличието на определени заболявания, така че инструментът не вреди на тялото. В допълнение към здравето, възрастните пациенти и малките деца отчитат възрастта. Противоалергичните капки се приемат орално, като предварително се разтваря лекарството във вода.

Zyrtec капки - доза за възрастни

Деца на възраст над 6 години и възрастни Zirtek антиалергични често се предписва в доза от 20 капки на ден. В този случай се препоръчва да се приема цяла дневна надбавка за възрастни, а децата да се разделят на 2 дози. Случва се, че тялото на детето има достатъчно за терапевтичен ефект и 10 капки или 5 mg цетиризин, така че трябва да следите благосъстоянието на детето. При пациенти в напреднала възраст дозата на лекарството се намалява от лекар.

Зиртек - доза за деца

Zirtek може да се дава на дете от 6 месеца, въпреки че много педиатри го предписват на по-малки деца, включително новородени, но намаляват дозата. Без рецепта Zyrtec за новородени не се използва, което трябва да се вземе под внимание от родителите, които са научили за ефективността на цетиризина от мрежата и от приятели. Така че, методът за лечение на алергии при млади пациенти е както следва:

  • за деца от 6 до 12 месеца, лекарството се предписва през устата по 5 капки 1 път на ден;
  • Zyrtec капки за деца от 1 година до 2 години се използват 5 броя до 2 пъти на ден;
  • Zyrtec за деца от 2 до 6 години назначават 5 капки 2 пъти или 10 капки 1 път на ден.

Специални инструкции

Едновременният прием на алкохол и антиалергични лекарства не показва нежелано взаимодействие. В същото време, за да се избегнат нарушения на централната нервна система, употребата на алкохол с наркотици е нежелана. Възможността за контрол на механизмите Zyrtec няма ефект, но лекарите съветват да не се ангажират с опасни дейности, които изискват висока концентрация на внимание по време на лечението на алергични прояви на това лекарство.

По време на бременността

Лекарството е забранено по време на бременност, тъй като не са провеждани клинични проучвания по този въпрос. Ако по време на кърмене е необходимо лечение на този антиалергичен агент, трябва временно да спрете кърменето. Това се дължи на факта, че цетиризин се екскретира в млякото и може да навреди на тялото на бебето.

При нарушения на бъбреците и черния дроб

Чернодробно заболяване не изисква коригиране на дозата и прекратяване на употребата на лекарството, то е необходимо само при нарушаване на бъбреците и черния дроб. Ако говорим за вземане на противоалергични капки Zyrtek в присъствието на бъбречно заболяване, зависимостта е както следва:

  • при пациенти с лека, умерена бъбречна недостатъчност не се налага коригиране на дозата;
  • при тежко заболяване дозата се регулира от лекар;
  • на крайния (сложен) стадий на бъбречна недостатъчност, лекарството е противопоказано.

Лекарствени взаимодействия

Няма промени на ЕКГ след паралелно лечение с Zyrtec с макролиди и кетоконазол. При взаимодействието на лекарството с лекарства като псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол или еритромицин, азитромицин, глипизид и диазепам, отрицателният ефект на цетиризин върху тялото не е открит. Клирънсът на цетиризин се намалява с 16%, когато се използва теофилин.

Противопоказания

Инструкциите за употреба на лекарството Zyrtec говорят за противопоказанията за антиалергични капки. Те включват:

  • свръхчувствителност към отделните компоненти на лекарството;
  • бременност;
  • кърмене;
  • наследствена непоносимост към лактоза;
  • дефицит на лактаза;
  • синдром на глюкозо-галактозна малабсорбция;
  • деца до 6 месеца;
  • бъбречна недостатъчност на крайния етап.

В допълнение към строгите противопоказания, има заболявания и състояния на организма, когато антиалергичното средство трябва да се използва само след консултация със съответния лекар и с голямо внимание:

  • хронично чернодробно заболяване;
  • хронична бъбречна недостатъчност;
  • напреднала възраст;
  • епилепсия;
  • задържане на урина.

Странични ефекти

Ако посочените дози или противопоказания не се наблюдават, може да се появят странични ефекти след употреба на лекарството:

  • тромбоцитопения;
  • виене на свят;
  • главоболие;
  • вълнение;
  • депресирано състояние;
  • объркване;
  • безсъние;
  • припадъци;
  • тремор;
  • нервен тик;
  • тахикардия;
  • ринит;
  • възпалено гърло;
  • увеличаване на теглото;
  • гадене;
  • диария;
  • нарушаване функционалността на черния дроб;
  • нарушение на уринирането;
  • напикаване;
  • подуване;
  • сърбеж;
  • обрив;
  • анафилактичен шок;
  • болки в стомаха.

свръх доза

В случай на предозиране на цетиризин е необходимо промиване на стомаха или предизвикване на повръщане. След това се препоръчва да се пие активен въглен в съответствие с инструкциите. Няма специфичен антидот. Освен това, когато се появят следните симптоми, се извършва симптоматично лечение:

  • объркване;
  • виене на свят;
  • висока умора;
  • сънливост;
  • сърбеж;
  • тремор;
  • задържане на урина;
  • диария;
  • слабост;
  • тахикардия.

Условия за продажба и съхранение

Лекарството може да се закупи във всяка аптека, без да се предписва рецепта. Да се ​​съхранява антиалергични трябва да бъде на тъмно място при температури до 25 ° C, където малки деца не могат да получат. Зиртек капки има срок на годност от 5 години.

аналози

В случай, че антиалергичното лекарство Zyrtec не е подходящо за състава или цената, можете да изберете подобни лекарства:

  • Zodak. Лекарството е пълен аналог на Zirtek. Те имат подобен ефект, фармакокинетика, форми на освобождаване, индикации, противопоказания и други показатели. Въпреки това, преди смяна на антиалергични лекарства трябва да се консултирате с лекар. Цената на Zodak под формата на капки е 207 рубли.
  • Fenistil. Диметиндана малеат е активно вещество с антисухото и антиалергично действие. Освен това има слаба седация. Лекарството под формата на капки се използва за деца от по-ранна възраст, започвайки от 1 месец, но неговата ефективност е по-ниска, а честотата на страничните ефекти е по-висока. Освен капки, Fenistil се предлага под формата на гел, емулсия и крем. Цените за всички форми варират от 290 до 370 рубли.
  • Claritin. Лекарството се предлага на базата на лоратадин, който ефективно се справя с полиноза, алергичен дерматит и хронична коприва. Има успокоение, главоболие, повишен апетит. 10 таблетки струват 225 рубли и 60 ml сироп - 250.
  • Aerius. Активното вещество се нарича деслоратадин и е подобрена формула на лоратадин. Така че приемането на лекарството не предизвиква сънливост, а други странични ефекти се появяват само в редки случаи. В същото време ефективността на инструмента е висока. Erius се произвежда под формата на сироп и таблетки, но цената му е почти 2 пъти повече от Zyrtek - 590 рубли.

Цената на капки Zyrtec

Възможно е да закупите Zyrtec във всяка аптека на града или да го поръчате в онлайн магазина, където можете да прочетете ревюта за лекарството и да намерите подходящия продукт за цената. Научете повече за цената на капките, която зависи от производителя, можете да видите от таблицата по-долу.

Zyrtec: инструкции за употреба

структура

Активно вещество - цетиризин дихидрохлорид 10 mg

Помощни вещества: микрокристална целулоза 37.00 mg, лактоза монохидрат 66.40 mg, колоиден силициев диоксид 0.60 mg, магнезиев стеарат 1.25 mg, opadry Y-1-7000 3.45 mg (хипромелоза (E 464) 2.156 mg титанов диоксид (Е 171) 1, 078 mg, макрогол 400 0.216 mg).

описание

Бели продълговати таблетки, покрити с филм с двойно изпъкнали повърхности, с едностранен риск и гравиране "U" от двете страни на рисковете.

Фармакологично действие

Цетиризин, активната съставка на Zyrtec®, е метаболит на хидроксизин, принадлежи към групата на конкурентните хистаминови антагонисти и блокира Hi-хистаминовите рецептори.

Цетиризин предотвратява развитието и улеснява протичането на алергични реакции, има антисурижни и антиексудативни действия. Цетиризин влияе на "ранния" хистамин-зависим етап от алергичните реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в "късния" етап на алергична реакция, а също така намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили, стабилизира мембраните на мастните клетки. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на тъканни отоци, облекчава спазъм на гладките мускули. Елиминира кожната реакция при въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при бронхиална астма на белите дробове.

Цетиризин няма антихолинергично и антисеротониново действие. В терапевтични дози лекарството няма седативен ефект. Ефектът след получаването на цетиризин в еднократна доза от 10 mg се развива за 20 минути при 50% от пациентите и за 60 минути при 95% от пациентите и продължава повече от 24 часа. На фона на курса на лечение не се развива толерантност към антихистаминния ефект на цетиризин. След спиране на терапията ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетика

Фармакокинетичните параметри на цетиризин варират линейно. Засмукване. След поглъщане лекарството се абсорбира бързо и напълно от стомашно-чревния тракт.

Разпределение. Цетиризин е 93 ± 0.3% свързан с плазмените протеини. Обемът на разпределение (Vd) е 0,5 l / kg. Когато приемате лекарството в доза от 10 mg за 10 дни, цетиризин не се кумулира.

Метаболизма. В малки количества, тя се метаболизира в организма чрез О-деалкилиране (за разлика от други антагонисти на Hi-хистаминовите рецептори, които се метаболизират в черния дроб с помощта на цитохромна система), за да се образува фармакологично неактивен метаболит.

Vyvettenie. При възрастни полуживотът (Т n) е приблизително 10 часа; T1 / 2 при деца от 6 до 12 години е 6 часа, от 2 до 6 години - 5 часа, от 6 месеца до 2 години - 3.1 часа. Приблизително 2/3 от дозата на лекарството се екскретира от бъбреците непроменена.

При пациенти в напреднала възраст и пациенти с хронични чернодробни заболявания еднократна доза от лекарството в доза от 10 mg Т се увеличава с около 50%, а системният клирънс се намалява с 40%.

При пациенти с лека тежест на бъбречната недостатъчност (креатининов клирънс> 40 ml / min), фармакокинетичните параметри са подобни на тези при пациенти с нормална бъбречна функция.

При пациенти с умерена бъбречна недостатъчност и при пациенти на хемодиализа (QC 1/10), често (> 1/100, 1/1000, 1/10000,

За Повече Информация Относно Вида Алергии