Основен Животни

Цетрин - официални инструкции за употреба

Международно име: Cetrine

Активна съставка: Cetirizi

Има ситуации, когато алергия към храна, перилен препарат или каквото и да е друго, изненадва човек. Поради тази причина е полезно в комплекта за първа помощ да има ефективно антиалергично средство, което помага бързо да се отървете от симптомите на алергична реакция, например Cetrin. Освен това, този наркотик може да се използва не само за възрастни - това е разрешено дори за деца. За по-малките деца има специална форма на освобождаване на лекарството за по-удобен прием, а именно - сироп.

Инструкции за употреба Tsetrin

Днес алергичните заболявания са доста често срещани, особено при деца и юноши. Основната причина за алергията е постоянно влошаващата се екологична ситуация. По-малките деца страдат най-често от атопичен дерматит и екзема. Юноши и възрастни пациенти обикновено се лекуват за бронхиална астма. От всички по-горе алергични заболявания, както и много други, ще помогне на известния антихистамин наркотик Citrine.

Лекарството под формата на таблетки, както и директно под формата на сироп, трябва да се приема през устата, както е посочено от описанието на лекарството. Преди хранене, това ще бъде направено или след това няма да повлияе на резултата от абсорбцията на лекарството в стомашно-чревния тракт. Трябва да се отбележи, че хапчетата могат да се приемат изключително от 6-годишна възраст. Приемането на цетрин трябва да се извършва само веднъж на ден - факт е, че терапевтичният ефект след приема на лекарството продължава дълго време. Поради факта, че в някои случаи цетринът може да има такъв страничен ефект като сънливост на пациента, най-доброто време за приемане е вечер.

Въз основа на възрастта на пациента, той трябва да приеме подходящата доза сироп:

  • Деца на възраст 2-6 години трябва да приемат 5 ml от лекарството под формата на сироп веднъж дневно. Понякога този начин на приемане на лекарството се понася слабо от децата - те развиват сънливост, може да се чувстват замаяни. В такива случаи дневната доза трябва да се раздели на 2 пъти и лекарството да се приема сутрин и преди лягане.
  • Деца от 6-годишна възраст, възрастни пациенти трябва да приемат 10 ml сироп веднъж дневно. Както и в първия случай, дневната доза от 10 ml може да бъде разделена на две дози от 5 ml.
  • Пациентите в напреднала възраст могат да приемат същата доза лекарства (1 таблетка или 10 ml сироп на ден) като възрастен. Това обаче се отнася само за случаите, в които те не страдат от бъбречни заболявания.

Понякога пациентите се оплакват от появата на реакции на свръхчувствителност към лекарството. В такива случаи трябва незабавно да спрете приема на tsetrin.

За лечение на остра алергична реакция към специфичен дразнител, обикновено се изисква за повече от 2 седмици. През това време всички тревожни симптоми изчезват без следа.

Лечение с Cetrinin по време на бременност и кърмене

Инструкциите за употреба на лекарството показват, че по време на бременност не трябва да се приема в никакъв случай. Въпреки това, въпреки това, има доказателства, че лекарството не може да окаже отрицателно въздействие върху плода. Случаи, в които бременните жени са приемали цетрин в различни периоди, не са имали неблагоприятен резултат под формата на ембрионални малформации. Използването на това лекарство директно по време на бременност трябва да бъде изключително предпазливо. Най-доброто решение е изборът на лекарство с идентично действие, което може да се приложи по време на периода на бременността.

Що се отнася до употребата на цетрин по време на кърмене, то в някои случаи е позволено. Неговите активни съставки са способни да проникнат директно в кърмата и следователно могат да навредят на бебето. Във всеки случай е необходимо да се договори лечение с алергия със Zetrin и Вашия лекар.

Лекарството под формата на таблетки и сироп не може да се прилага за хора, които имат такива противопоказания:

  • Прекомерна чувствителност директно към компонентите на лекарството;
  • Бременност и кърмене;
  • Възраст до 2 години (сироп);
  • Възраст до 6 години (таблетки);
  • Бъбречна недостатъчност (относителна, а не строга противопоказания, изискваща корекция на дозата на по-малката страна).

Друго противопоказание, което се счита за относително, е напредналата възраст на пациента, т.е. след 65 години. В този случай пациентът трябва да бъде наблюдаван от лекаря, който предписва възможно най-ниската доза от лекарството, за да се избегне появата на нежелани реакции, както и проблеми с бъбреците.

Пациентите, които са лекувани с Tsetrin и не надвишават препоръчваната доза, го понасят доста добре. Приемането на големи дози от лекарството е изпълнено със странични ефекти, както и с предозиране. Пациентът може внезапно да започне тежко главоболие, спазми, подуване, болка директно в корема, гадене, сухота в цялата устна кухина, наддаване на тегло. С появата на такива признаци трябва незабавно да се спре лекарството и да се извърши възстановителна терапия.

Цетрин под формата на таблетки

Една от съществуващите форми на освобождаване на лекарството са удобни за използване на таблетки. Всяка таблетка съдържа 10 mg от активното вещество, а именно цетиризин хидрохлорид. В допълнение към активните, в състава на лекарството в тази форма има и други вещества.

Таблетките имат стандартна кръгла форма, както и гладка повърхност и разделителна линия само от едната страна. В една опаковка има 20 таблетки.

Показания за употреба Tsetrin

Както сироп, така и таблетки от посочения препарат често се предписват за отстраняване на различни алергични прояви. Това са симптомите на алергия в такива случаи:

  • Хрема, която може да има както сезонен, така и целогодишен;
  • Алергичен конюнктивит;
  • Всички видове уртикария;
  • Дерматоза, която се характеризира с непоносим сърбеж;
  • Сърбеж по кожата, който може да има абсолютно всякакъв произход (изключение е сърбеж, който е причинен директно от холестаза);
  • Бронхиална астма;
  • ангиоедем;
  • Симптоматично лечение на eruptions на морбили.

В изключително редки случаи, Cetrin като сироп се използва на възраст между 6 и 12 месеца. В този случай лечението се осъществява с минимални дози и под строг контрол на педиатър.

Дозировка на цетрин

В таблетен вид изглежда така:

  • Деца от 6 до 12 години, като правило, се предписват половин таблетка 2 пъти на ден;
  • Деца от 12-годишна възраст и всички по-възрастни пациенти трябва да приемат по 1 таблетка веднъж дневно;
  • Ако пациент страда от заболяване като бъбречна недостатъчност, той може да приема половин таблетка дневно.

Като правило, лечението със сироп и таблетки варира от 1 до 4 седмици. Терапията с хронични алергии може да продължи до 6 месеца.

Употребата на цетрин в юношеска възраст

Най-честите алергични заболявания включват алергичен ринит и бронхиална астма, както и атопичен дерматит. Трябва да се каже, че тези заболявания са тясно свързани. В крайна сметка, ако човек се разболее от едно заболяване, той става много чувствителен и в този момент към него може да се присъедини друго алергично заболяване. Например, астмата се диагностицира при същите хора, които страдат от алергичен ринит.

За да се избегнат такива неприятни симптоми на горните заболявания, като конюнктивит, сълзене, нарушение на съня, обрив и др., Е необходимо да се започне лечение на алергия възможно най-скоро. Cetrin е в състояние напълно да потисне всички симптоми на алергии, позволявайки на пациента да живее пълноценен живот.

Друго неприятно алергично заболяване е идиопатичната уртикария. Тя също се справя добре с Cetrin, премахвайки почти всички алергични симптоми. Това важи дори за случаите, когато е невъзможно да се установят конкретните причини за възникването на това хронично заболяване.

Cetrin за профилактика на алергии

Посоченото антихистаминово лекарство се използва не само за лечение на остри и хронични заболявания от свързано естество, но и за профилактични цели. В преобладаващите случаи профилактиката се извършва директно за елиминиране на сезонни алергии. Това се отнася за периода на цъфтежа през пролетта.

Профилактичният курс на цетрина продължава не повече от 1,5 месеца, или докато източникът на алергията е наблизо (например, котка с алергия към котешка кожа).

Цетрин цена

Трябва да се каже, че Cetrin е един от най-евтините антихистамини, които днес се продават в аптеките. Нейната цена е по-скоро средна, отколкото висока, което дава възможност да се купи този наркотик на по-голям брой хора.

Лекарството се предлага изключително в две форми - в таблетки и в сироп. Първият вариант е предназначен за възрастни пациенти, а вторият е по-удобен за употреба при лечение на алергии при деца. Цената на Cetrin зависи от лекарствената форма, в която се произвежда.

Аналози на Tsetrin

За това, което лекарят не би назначил Tsetrin, така се случва, че това лекарство просто не е подходящо за пациента. Това може да се прояви в появата на свръхчувствителност към компонентите на инструмента, както и при липсата на желания терапевтичен ефект. Ако цетринът не е бил подходящ за една от причините, лекарят може да му предпише един от следните аналози:

  • L-часа. Посочени са за премахване на симптомите на ринит директно алергичен произход, както и при лечението на хронична уртикария. Можете дори да разберете колко струва лекарството онлайн.
  • Aleron. Може да се използва за лечение на алергичен ринит (сезонен и постоянен), както и за алергичен конюнктивит, ангиоедем. Лекарството е ефективно и при сърбеж на кожата, както и при алергии към определен хранителен продукт, неподходящи лекарства за пациента и различни ухапвания от насекоми. Не по-малко ефективно е в комплексното лечение на дерматоза, придружено от сърбеж.
  • Zodak. Това лекарство се предписва за лечение на алергичен ринит, както и на всички видове уртикария и сърбеж от различен произход.
  • Suprastin. Един от най-добрите заместители на Cetrin, който има идентични показания за употреба. Понякога пациентите не могат да решат какво да получат - Cetrin или Suprastin.

Има много други лекарства, които са идентични с Cetrin. Това са Lazin, Xizal, Cetirizine, Cetirinax, Zyrtec, Glentset и др. Тези лекарства имат различни основни активни вещества, а противопоказанията и нежеланите реакции могат да варират. Поради тази причина е необходима консултация с лекар преди да се замени антихистамин, особено когато става въпрос за лечение на дете.

Внимание!

Използването на Tsetrin без предписващ лекар или без да се спазват неговите точни препоръки може да доведе до рязко влошаване на Вашето здраве. Стремете се да използвате определено лекарство само след консултация със специалист. В случай на откриване на странични ефекти, незабавно спрете приема на лекарството и потърсете квалифицирана помощ.

Cetrin снимка

Кликнете, за да увеличите.

категория

Събраната информация за ресурса ви позволява да минимизирате времето за търсене на информация за конкретно лекарство.

Описание на Cetrin

Международно непатентно наименование на лекарството: цетиризин

Химично наименование: [2- [4 - [(4-хлорофенил) фенилметил] -1-пиперазинил] етокси] оцетна киселина, дихидрохлорид

Форма за дозиране

Филми покрити таблетки

структура

Всяка филмирана таблетка съдържа:
Активна съставка: цетиризин дихидрохлорид 10 mg
Помощни вещества: лактоза, царевично нишесте, повидон (К-30), магнезиев стеарат, хипромелоза, макрогол 6000, титанов диоксид, талк, сорбинова киселина, полисорбат 80, диметикон.

Описание: кръгли двойноизпъкнали таблетки, с филмово покритие, бял или почти бял цвят, с риск от едната страна.

Фармакотерапевтична група: антиалергичен агент - H1 - блокер на хистаминовите рецептори.
ATC код: R06AE07

Фармакологични свойства

Конкурентният хистаминов антагонист, хидроксизин метаболит, блокира хистаминовите Н1 рецептори. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергичните реакции, притежава антипервутично и антиексудативно действие. Засяга ранния етап на алергичните реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в "късния" етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на тъканни отоци, облекчава спазъм на гладките мускули.
Елиминира кожните реакции при въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция с лека бронхиална астма.
Практически няма антихолинергично и антисеротониново действие.
В терапевтични дози, почти не предизвиква седативен ефект. Началото на ефекта след еднократна доза от 10 mg цетиризин, 20 минути, продължава повече от 24 часа. На фона на курса на лечение не се развива толерантност към антихистаминния ефект на цетиризин. След прекратяване на лечението, ефектът продължава до 3 дни.

Показания за употреба

сезонен и целогодишен алергичен ринит;
алергичен конюнктивит;
полиноза (сенна хрема);
уртикария, включително хронична и идиопатична уртикария;
сърбежна алергична дерматоза (атопичен дерматит, невродермит);
ангиоедем (ангиоедем).

Противопоказания

свръхчувствителност (включително хидроксизин);
бременност, кърмене;
възраст на децата до 6 години (за тази лекарствена форма).

С грижа

Необходима е хронична бъбречна недостатъчност (умерена и тежка тежест - корекция на режима на дозиране), старост (възможно е намаляване на гломерулната филтрация).
Дозировка и приложение
Вътре, независимо от храненето, без дъвчене, таблетките се измиват с 200 ml вода.
Възрастни - 10 mg (1 таб.) 1 път дневно или 5 mg (1/2 таб.) 2 пъти дневно.
Деца над 6-годишна възраст - 5 mg (1/2 таб.) 2 пъти дневно или 10 mg (1 таб.) 1 път дневно.
При пациенти с намалена бъбречна функция (креатининов клирънс 30-49 ml / min) се предписва 5 mg / ден (1/2 таб.), При тежка хронична бъбречна недостатъчност (креатининов клирънс 10-30 l / min) - 5 mg / ден ( 1/2 таб.) Всеки ден.

Странични ефекти

Тцерин обикновено се понася добре. В някои случаи е възможно: сънливост, сухота в устата; рядко - главоболие, замаяност, мигрена, дискомфорт в стомашно-чревния тракт (диспепсия, коремна болка, метеоризъм), алергични реакции (ангиоедем, обрив, уртикария, сърбеж).
свръх доза
Симптоми (възникват при еднократна доза от 50 mg) - сухота в устата, сънливост, задържане на урина, запек, тревожност, раздразнителност.
Лечение: стомашна промивка, назначаване на симптоматични лекарства. Няма специфичен антидот. Хемодиализата не е ефективна.
Взаимодействие с други лекарства и други форми на взаимодействие
Не е установено фармакокинетично взаимодействие с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам и глипизид.
Съвместно назначение с теофилин (400 mg / ден) води до намаляване на общия клирънс на цетиризин (кинетиката на теофилин не се променя).
Миелотоксичните лекарства повишават хематотоксичността на лекарството.

Специални инструкции

При предозиране от 10 mg / ден, способността за бързо реагиране може да се влоши.
В препоръчваните дози, той не усилва действието на етанола (при концентрация не повече от 0,8 g / l), но се препоръчва да се въздържа от употребата му по време на лечението.
По време на лечението трябва да се внимава при шофиране и други потенциално опасни дейности, които изискват повишена концентрация и психомоторна скорост.

Формуляр за освобождаване

Таблетки, покрити с филм, 10 mg. 10 таблетки в PVC / алуминиев блистер. На 2 блистера заедно с инструкцията за приложение са опаковани в картонена опаковка.

Условия за съхранение

На сухо и тъмно място при температура не по-висока от 25 ° С.
Да се ​​съхранява на недостъпно за деца място!

Срок на годност: 2 години.

Да не се използва след изтичане на срока на годност, отпечатан върху опаковката.

Условия за продажба на аптеки

Tsetrin

Указания за употреба:

Цени в онлайн аптеки:

Международното име е цетиризин.

Фармакологично действие и фармакокинетика на tsetrin

Цетрин - е хистаминов антагонист, който блокира Н1 - хистаминовите рецептори. Активната съставка е цетиризин. Цетрин е показан като профилактично средство срещу алергични реакции, както и за улесняване на тяхната поява. Има антипруритен и антиексудативен ефект. Той има ефект върху алергичните реакции на ранен етап. На етапа на настъпване на алергична реакция лекарството ограничава освобождаването на възпалителни медиатори. Tsetrin предотвратява подуване на тъканите, облекчава спазмите на гладките мускули, намалява пропускливостта на капилярите. Елиминира кожните реакции към специфични алергени. Няма антисеротониново и антихолинергично действие. При спазване на терапевтичните дози, практически няма седативен ефект. След еднократна доза от лекарството, началото на ефекта, приблизително при половината от пациентите, се наблюдава след 20 минути, след 1 час при 95% от пациентите. Ефектът на лекарството продължава повече от 24 часа. Когато терапевтичното лечение не развива толерантност към антихистаминния ефект на лекарството. След лечението ефектът на лекарството продължава до 3 дни.

Cetrin се абсорбира добре в стомашно-чревния тракт. Приемането на лекарството с храна не влияе на абсорбцията. Максималната концентрация на цетиризин в кръвта се появява в рамките на 1 час след приема на лекарството и е равна на 0,3 µg / ml. В малка степен лекарството се метаболизира в черния дроб. Елиминационният полуживот е приблизително 10 часа, при пациенти в напреднала възраст до 12 часа, при деца около 6 часа. Лекарството се екскретира главно с урината.

свидетелство

Препоръчителна употреба Tsetrin за:

  • целогодишен и сезонен ринит и конюнктивит с алергичен произход;
  • уртикария, включително хронична уртикария;
  • сенна хрема;
  • алергичен дерматит;
  • кожни язви;
  • ангиоедем;
  • атопична бронхиална астма (при комплексна терапия).

Противопоказания Цетрина

  • свръхчувствителност към цетиризин;
  • бременност;
  • лактацията.

При използване на цетрин от лица с хронична бъбречна недостатъчност, както и пациенти на напреднала възраст и деца, е необходимо да се внимава. Не са получени отзиви за лечението на деца под една година от цетрин.

Бременност и кърмене

Както и неговите колеги, Cetrin не се препоръчва за употреба от бременни жени и кърмене.

Странични ефекти

Страничните ефекти на tsetrin могат да бъдат изразени под формата на сънливост, сухота в устата, по-рядко под формата на главоболие, световъртеж, мигрена, нарушения на стомашно-чревния тракт, алергични реакции.

Предозиране tsetrinom

Симптомите на предозиране могат да възникнат с еднократна доза от 50 mg. Предозирането се проявява със сухота в устата, сънливост, забавено уриниране, запек, тревожност, повишена раздразнителност. Лекува се чрез стомашна промивка, симптоматично лечение. Няма антидот. Ефективността на хемодиализата не е потвърдена.

Дозировка на цетрина и инструкции за употреба

Цетрин се приема през устата под формата на таблетка, измита с вода, разтворена във вода под формата на капчици.

Дозировка за деца над 6-годишна възраст и възрастни - веднъж дневно 10 mg от лекарството, или 2 пъти дневно 5 mg. Деца от 2 до 6 години, половината от дозата за възрастни. Деца от една година до две, 2 пъти на ден, 2,5 мг (5 капки). Пациенти с намалена бъбречна функция 5 mg - веднъж дневно. При тежки форми на хронична бъбречна недостатъчност, цетрин е показан в 5 mg веднъж на всеки 48 часа.

Специални инструкции

Според получените прегледи, Cetrin, в дози повече от 10 mg на ден, може да има ефект върху намаляването на скоростта на реакцията. Във връзка с тази инструкция, на Cetrin се препоръчва да се полагат специални грижи по време на терапията, за тези, които шофират кола. В рамките на препоръчваните дози, лекарството не повишава ефекта на етанола. Не се препоръчва обаче да се използва етанол по време на лечение с аналози на цетрин.

Взаимодействие с цетрина

Не е установено значимо фармакокинетично взаимодействие на Cetrin с циметидин, псевдоефедрин, азитромицин, глипизид, кетоконазол, диазепам, еритромицин.

Едновременната употреба с теофилин води до намаляване на клирънса на цетиризин, без да се променя кинетиката на теофилина.

Условия за съхранение

Cetrin се съхранява на сухо, тъмно място, далеч от достъпа на деца. Съхранявайте лекарството при стайна температура, която не надвишава 25 ° C.

Zetrin: цени в онлайн аптеки

ЦЕТРИН 10mg таб N20. филм покритие

Cetrin таблетки 10 mg 20 бр.

Tsetrin tab. р.о 10 mg n20

Cetrin 10 mg 20 табл

Цетрин tbl p / pl / o 10mg №20

TsETRIN 10mg таб N30. филм покритие

Tsetrin tab. p.p.o. 10 mg n30

Cetrin 10 mg 30 табл

Cetrin tbl p / pl / o 10mg №30

Информацията за лекарството е обобщена, предоставя се с информативна цел и не замества официалните инструкции. Самолечението е опасно за здравето!

Нашите бъбреци са в състояние да почистят три литра кръв за една минута.

За да кажем дори най-кратките и най-прости думи, ще използваме 72 мускула.

Най-високата телесна температура е записана в Уили Джоунс (САЩ), който е приет в болница с температура 46,5 ° С.

Ако черният Ви дроб престане да работи, смъртта би настъпила в рамките на 24 часа.

В допълнение към хората, само едно живо същество на планетата Земя - кучета - страда от простатит. Това са наистина нашите най-верни приятели.

Според много учени витаминните комплекси са практически безполезни за хората.

По време на работа нашият мозък изразходва количество енергия, равно на 10-ватова крушка. Така че изображението на крушка над главата в момента на появата на интересна мисъл не е толкова далеч от истината.

Лекарството за кашлица "Терпинкод" е един от най-продаваните, въобще не заради лечебните си свойства.

Алергичните лекарства само в САЩ прекарват повече от 500 милиона долара годишно. Все още ли вярвате, че ще се намери начин да се преодолее една алергия?

Във Великобритания съществува закон, според който хирургът може да откаже да извърши операция на пациент, ако пуши или е с наднормено тегло. Човек трябва да се откаже от лошите навици, а след това може би няма да се нуждае от операция.

В опит да извадят пациента, лекарите често отиват твърде далеч. Например, известен Чарлз Йенсен в периода от 1954 до 1994 година. оцелява над 900 операции по отстраняване на неоплазми.

Много лекарства първоначално се продават като лекарства. Хероинът, например, първоначално се продава като лекарство за бебешка кашлица. Кокаинът се препоръчва от лекарите като анестезия и като средство за увеличаване на издръжливостта.

Милиони бактерии се раждат, живеят и умират в червата ни. Те могат да се видят само със силно увеличение, но ако се съберат заедно, те биха се вписали в обикновена чаша за кафе.

Когато любителите целуват, всеки от тях губи 6,4 калории на минута, но в същото време обменят почти 300 вида различни бактерии.

Първият вибратор е изобретен през 19 век. Работил е на парна машина и е предназначен за лечение на женска истерия.

В стремежа си бързо да излекува бебето и да облекчи състоянието му, много родители забравят здравия разум и се изкушават да пробват народни методи.

TSETRIN

  • Показания за употреба
  • Начин на употреба
  • Странични ефекти
  • Противопоказания
  • бременност
  • Взаимодействие с други лекарства
  • свръх доза
  • Формуляр за освобождаване
  • Условия за съхранение
  • структура
  • допълнително

Активната съставка на Cetrin е метаболит на хидроксизин, цетиризин (H1-хистамин рецепторен блокер, конкурентен хистамин антагонист). Цетиризин намалява тежестта и предотвратява развитието на алергични реакции. Той има антиексудативни и антисърбежни ефекти, намалява освобождаването на провъзпалителни медиатори в късния стадий на алергичната реакция, потиска появата на свързаната с хистамин ранна фаза на алергична реакция, намалява пропускливостта на капилярите, намалява миграцията на неутрофилите, спазмите на гладките мускули. Също така е в състояние да елиминира кожни реакции към: охлаждане (при алергична уртикария на студа), въвеждане на хистамин, специфични алергени. В случай на бронхиална астма леко намалява хистамин-индуцираната бронхоконстрикция.

Антисеротонинови и антихолинергични ефекти са незначителни. Не предизвиква седиране при приемане на терапевтични дози. Ефектът на цетрин след получаване на веднъж 10 mg от лекарството се развива при 50% от пациентите след 20 минути, 95% - след 1 час. Ефектът на лекарството продължава 1 ден. Толеранс към антихистаминния ефект на веществото по време на лечението не се развива. След прекратяване на употребата на лекарството, ефектът продължава 3 дни.

Цетиризин се абсорбира бързо от стомашно-чревния тракт. След 60 минути се наблюдава максималната концентрация в кръвната плазма. Приемането на лекарството по време на хранене не променя способността за абсорбиране, но развива намаление на максималната концентрация с 23%.
Максималната концентрация на цетиризин при приемане на 10 mg от лекарството веднъж дневно в продължение на 10 дни е 310 ng / ml (30-75 минути след приложението). 93% от приложената доза е свързана с кръвните протеини, което е постоянна стойност в случай на концентрация на вещество в диапазона 25-1000 ng / ml. Наблюдавани са линейни промени във фармакокинетичните параметри при получаване на цетиризин в дози от 5-60 mg. Обемът на разпределение е 0,5 l / kg. Системният клирънс - 53 ml / min.

Малко количество от веществото се метаболизира в черния дроб чрез 0-деалкилиране, като по този начин се образува неактивен фармакологично метаболит. Други H1-хистаминови рецепторни блокери се метаболизират в черния дроб с участието на цитохром Р450. В тялото не се натрупва. Прониква в кърмата.
Той се екскретира непроменен (2/3 от приложената доза) от бъбреците, с изпражнения 10%. При възрастни, времето на полуживот е 7-10 часа, а при пациенти в детска възраст (от 6 до 12 години), полуживотът е 6 часа.

Полуживотът се удължава с 50% при пациенти в напреднала възраст, докато системният клирънс на лекарството е 40% поради намаляване на бъбречната функция.

В случаи на нарушена бъбречна функция с креатининов клирънс под 40 ml / min се наблюдава намаляване на клирънса на цетиризин с увеличаване на полуживота. Общият клирънс на цетиризин при пациенти, които са на хронична хемодиализа, се намалява със 70% и възлиза на 0,3 ml / min / kg, а полуживотът се увеличава 3 пъти, поради което е необходима промяна в начина на приложение на лекарството. На практика хемодиализата не се екскретира. Наблюдава се увеличение на полуживота на лекарството с 50% и намаляване на общия клирънс с 40% при пациенти с чернодробна недостатъчност (холестатична, хепатоцелуларна или билиарна цироза). Такива пациенти се нуждаят от корекция на дозата само в случай на едновременно намаляване на скоростта на гломерулната филтрация.

Показания за употреба

• Целогодишно, сезонен алергичен конюнктивит и ринит;
• алергична дерматоза (при комплексна терапия);
• хронична рецидивираща уртикария;
• ангиоедем;
• атопичен дерматит (при комплексна терапия).

Начин на употреба

Таблетките са предназначени за поглъщане с малко количество вода.
За деца над 12 години и възрастни - 1 таблетка (10 mg) веднъж дневно.
За деца над 6 години - ½ таблетка (5 mg) 2 пъти дневно.
В случай на бъбречна недостатъчност, дозата се намалява до ½ таблетки дневно (5 mg).
Курсът на лечение е 1-4 седмици. В случай на хронични заболявания терапията може да продължи до 6 месеца.

Странични ефекти

Централна нервна система: сънливост, замаяност, главоболие, промяна в вкусовото възприятие, безсъние, хипер- и хипотезия, мигрена, тремор, възбуда, депресия.
Стомашно-чревна система: сухота в устата, диспептични симптоми, стоматит, обезцветяване на езика, гастрит, нарушена чернодробна функция, анорексия.
Сърдечно-съдова система: тахикардия, артериална хипертония.
Други: фарингит, задръжка на урина, артралгия, миалгия.
Възможни са алергични реакции.

Противопоказания

• периода на бременност и кърмене;
• свръхчувствителност към компонентите на Cetrin, към хидроксизин;
• възраст до 6 години (в този случай се препоръчва назначаването на цетрин в сироп).

бременност

Противопоказано при бременност и кърмене. Прониква в кърмата.

Взаимодействие с други лекарства

Той се предписва с повишено внимание в комбинация със успокоителни. Може да възникне предозиране поради натрупването на цетиризин в комбинация с теофилин (поради намаляване на клирънса на цетиризин).
Не са открити други клинично значими взаимодействия.

свръх доза

Предозирането на симптомите в случай на преднамерено или неволно предозиране е сънливост. Възможни са също тремор, сърцебиене, уртикария, задръжка на урина, сърбеж. На фона на лечението се провеждат изследвания на функциите на сърдечно-съдовата и дихателната системи. След приемане на висока доза Cetrin, те предизвикват повръщане, извършват се стомашна промивка, предписват се ентеросорбенти, лаксативи. В случай на тежки симптоми на сърдечно-съдовата и дихателната система, симптоматично лечение. Няма специфичен антидот.

Формуляр за освобождаване

Таблетки, покрити с филм. 10 mg цетиризин в 1 таблетка. В блистера от 20 таблетки.

Условия за съхранение

На тъмно място при температура 25 ° С.

структура

Активно вещество: цетиризин.
Помощни вещества: царевично нишесте, лактоза, хипромелоза, макрогол 6000, повидон, пречистена вода, магнезиев стеарат, полисорбат 80, титанов диоксид, пречистен талк, сорбинова киселина, диметикон.

За Повече Информация Относно Вида Алергии