Основен Лечение

Как да приемате Цетиризин за възрастни и деца - състав, активни съставки, форма на освобождаване и дозировка

Много хора не придават особено значение на алергичните реакции на тялото към конкретен дразнител, но ринит или обикновен обрив може да покаже голям здравен проблем. С развитието на алергии трябва незабавно да отидете на лекар, така че той предписал подходящото лекарство. Цетиризин - инструкциите за употреба, приложени в капки, сироп или таблетки, ще помогнат за временно подобряване на състоянието на пациентите от всякаква възраст. Лекарството е желателно да се използва и след консултация с лекар.

Какво представлява цетиризин?

Лекарството е включено в списъка на основните лекарства и се отпуска без рецепта. Капки, сироп и цетиризин таблетки действат на фона на блокиране на хистаминовите рецептори. Лекарството има положителен ефект върху ранния стадий на алергия, предотвратява развитието на подуто лице, намалява пропускливостта на капилярите, облекчава спазмите на гладките мускули. Цетиризин елиминира кожните реакции при въвеждането на специфични алергени и хистамин, намалява бронхоспазъм при бронхиална астма.

структура

Производителят на това антихистаминово лекарство е немска фармакологична компания Salyutas Pharma GmbH. Основната активна съставка е цетиризин дихидрохлорид. Това е антихистаминово вещество от 2-ро поколение, производно на хиперазин. Цетиризин хидрохлорид няма депресивен ефект върху работата на централната нервна система. Това го отличава от антихистаминните компоненти на 1-то поколение. Ексципиентите на цетиризин включват:

  • колоиден силициев диоксид;
  • лактоза монохидрат;
  • кросповидон;
  • магнезиев стеарат;
  • микрокристална целулоза:
  • черупка: хипромелоза, полидекстроза, макрогол, титанов диоксид.

Формуляр за освобождаване

Противоалергично лекарство Цетиризин се произвежда под формата на таблетки, сироп и капки за вътрешна употреба. Последните две са подходящи за използване както от възрастни, така и от деца. Прозрачни капки Цетиризин, произведен в капкомер, бутилки от 20 или 10 ml. Безцветен сироп с мирис на банан се продава в тъмни стъклени бутилки от 150 или 75 ml. Комплектът включва мерителна лъжица. Бели таблетки цетиризин, с покритие, се предлагат в 7 или 10 броя в блистерна опаковка и 1, 2 блистера с инструкции за употреба в картонена кутия.

Механизъм на действие

След като влезе в тялото, цетиризинът се свързва с рецепти на хистамин, които блокира. В резултат на това нервните окончания не могат да се свържат с хистамин, така че няма прояви на алергия. Освен това, цетиризин дихидрохлорид блокира фазата на активиране на клетките на алергично възпаление - еозинофили. Според инструкциите за употреба, лекарството е изследвано многократно, по време на което е доказана неговата безопасност за здравна и терапевтична ефикасност.

От това, което цетиризин

Всички показания за употреба на цетиризин, както е посочено в инструкциите за употреба, принадлежат към категорията на алергичните заболявания. Лекарството е ефективно при всички форми на патология, освен при спешни случаи. Съгласно инструкциите Цетиризин е показан при следните условия:

  • мокра и суха екзема;
  • сенна хрема;
  • алергичен дерматит;
  • уртикария;
  • сенна хрема;
  • елиминира признаци на сезонна и целогодишна алергия: зачервяване на лигавиците, кихане, ринорея, сълзене, запушване на носа, сърбеж.

Инструкции за употреба Цетиризин

Юноши от 12-годишна възраст и възрастни Цетиризин Акрихин се предписва през устата в еднократна доза от 10 mg вечер за вечеря. С подчертано алергични хапчета може да се предписва два пъти на ден - сутрин и вечер 5 мг. Пациентите с бъбречна недостатъчност предписват половината от посочената доза. По време на бременност и по време на кърмене (кърмене) лекарите не препоръчват употребата на лекарството, тъй като Цетиризин има способността да проникне в кърмата.

След поглъщане лекарството се абсорбира от стомашно-чревния тракт за един час. Бионаличността на всички лекарствени форми на цетиризин е същата. След три дни се достига постоянна концентрация в кръвната плазма след началото на приложението. Цетиризин се поставя на 2/3 от бъбреците и 1/3 от фекалните маси. Промяната на дозата е необходима при пациенти с нарушена бъбречна функция, тъй като по време на хемодиализа активното вещество почти не се отстранява от тялото.

таблетки

Cetirizine таблетки, предписани за възрастни и юноши от 12 години. В допълнение към горните симптоми на алергия, те се използват за лечение на заболявания на устната кухина (глосит, гингивит, медикаментозен стоматит) и при ангиоедем Quincke. След поглъщане, белите таблетки трябва да се приемат с вода (около 200 ml). Продължителността на лечението е индивидуална, според инструкциите - от 7 дни до 6 месеца. Проучванията показват, че лекарството цетиризин е безопасно дори при продължителна терапия.

капки

За разлика от белите таблетки, на децата могат да се дават капки цетиризин. В тази форма на децата се дава лекарството, започвайки от една година. Дозировката за най-малките пациенти не надвишава 5 капки (10 mg) на ден. От две до шест години, дозата на детето може да бъде 10 капки (5 mg) / ден. След шестгодишна възраст, цетиризин се предписва в 20 капки (10 mg) / ден. За краткосрочни алергии, лекарството е най-добре да се приема през седмицата.

сироп

Цетиризин под формата на сироп се предписва главно на деца на възраст от 2 до 6 години. Тийнейджърите и възрастните имат право да приемат 2 мерителни лъжици от 5 mg от лекарството, за предпочитане вечер, на ден. Деца от 2 и повече години с телесно тегло до 30 кг могат да пият 5 мл сироп, а над 30 - 2 мл. Може би използването на 5 ml 2 пъти на ден сутрин и вечер. Дозировката се предписва индивидуално. При сезонни алергии средната продължителност на лечението е 3-6 седмици. Внимание трябва да се приемат пациенти с нарушена чернодробна функция.

Странични ефекти

Според прегледите, цетиризин обикновено се понася добре от пациентите. Ако се появят нежелани реакции поради предозиране или поради индивидуална непоносимост към лекарството, те са преходни. Пациентите в напреднала възраст и хората с хронична бъбречна или чернодробна недостатъчност трябва да ограничат лечението. Нежелани реакции от цетиризина:

  1. Нервна система и сетивни органи. Могат да се появят мигрена, замаяност, сънливост, възбуда, умора, депресия, безсъние, спазми на мускулите на прасеца. Понякога се нарушава обонянието, зрението и настаняването.
  2. Кръвоносна система. Много рядко, но може да се появи сърцебиене, хипертония и сърдечна недостатъчност.
  3. Дихателна система. Пневмония, увеличаване на бронхиалната секреция, ринит, назален полип, хипервентилация. Развива бронхит, фарингит, синузит.
  4. Генитоуринарна система. Има задържане на урина, инфекция на пикочните пътища, вагинит, междуменструално кървене, цистит, отслабване на либидото.
  5. Системата за подкрепа и движение. Понякога започват болки в гръбначния стълб, мускулна слабост, миалгия, артралгия. Артрит, артроза се развива.
  6. Кожата. Можете да видите обрив, алопеция, суха кожа, повишено изпотяване, екзема, еритема.

Противопоказания

Лица с данни, които са свръхчувствителни към хидроксизин или цетиризин дихидрохлорид, са противопоказани. Вие също не можете да приемате лекарството с намален бъбрек (ниво на CC 30-49 ml / min). Според инструкциите, употребата на цетиризин за хора на хемодиализа е забранена. Невъзможно е да се предпише лекарство с дефицит на лактаза, непоносимост към лактоза и синдром на глюкозо-галакторна малабсорбция. Използването на лекарството за предпочитане се извършва с повишено внимание при следните условия:

  • възраст над 65 години;
  • бебета под 6-годишна възраст;
  • едновременно с етанол, барбитурати, опиоидни аналгетици.

взаимодействие

Не е установено значимо клинично взаимодействие на цетиризин с други лекарства. Комбинираната употреба с Теофилин може да доведе до намаляване на общото клирънс на антихистаминов препарат. В периода на приемане на лекарството е необходимо да се въздържат от всички видове дейности, при които е необходима бърза психомоторна реакция или висока концентрация на внимание.

аналози

С неефективността на цетиризина или ако има противопоказания за лекарството, лекарства със сходни ефекти се предписват за различни цени. Те включват:

  1. Зиртек. Предотвратява развитието на алергии, улеснява курса му. Притежава антиексудативно, антисърбево действие.
  2. Zodak. Антиалергично лекарство 2 поколения с основното вещество цетиризин дихидрохлорид. Според инструкциите за употреба, не предизвиква сънливост или седативни ефекти върху организма.
  3. Tsezera. Активната съставка е левоцетиризин. Таблетките са показани за остър конюнктивит, атопичен дерматит, ангиоедем, алергичен ринит.

Лесно е да се закупи цетиризин от всякакъв вид освобождаване в аптеката. Антихистаминът ще бъде евтин, ако бъде поръчан и закупен в онлайн магазин в количества от няколко за целия период на лечение. Очаквана цена на цетиризин в Московска област:

Цетиризин - инструкции за употреба, ревюта, аналози и форми на освобождаване (10 mg таблетки, капки, сироп) за лечение на уртикария, полиноза и други прояви на алергия при възрастни, деца и по време на бременност. структура

В тази статия можете да прочетете инструкциите за употреба на лекарството Цетиризин. Представени са прегледи на посетителите на сайта - потребителите на това лекарство, както и мненията на лекарите от специалистите за употребата на Цетиризин в практиката им. Голяма молба за по-активно добавяне на обратна връзка за лекарството: медикаментът помогна или не помогна да се отървем от заболяването, какви усложнения и странични ефекти са наблюдавани, което може да не е посочено от производителя в анотацията. Аналози на цетиризин в присъствието на налични структурни аналози. Използва се за лечение на уртикария, полиноза и други прояви на алергия при възрастни, деца, както и по време на бременност и кърмене. Съставът на лекарството.

Цетиризин е конкурентен хистаминов антагонист, хидроксизин метаболит, който блокира H1-хистаминовите рецептори. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергичните реакции, притежава антипервутично и антиексудативно действие. Той засяга ранния етап на алергичните реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в късния стадий на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на тъканни отоци, облекчава спазъм на гладките мускули.

Елиминира кожните реакции при въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария).

Практически няма антихолинергично и антисеротониново действие. В терапевтични дози, почти не предизвиква седативен ефект. Началото на действие след еднократна доза от 10 mg цетиризин - след 20 минути (при 50% от пациентите) и след 60 минути (при 95% от пациентите) продължава повече от 24 часа.На фона на курсово лечение не се развива толерантност към антихистаминния ефект на цетиризин. След прекратяване на лечението, ефектът продължава до 3 дни.

структура

Цетиризин дихидрохлорид + ексципиенти.

Фармакокинетика

Бързо се абсорбира от храносмилателния тракт. Храната не влияе върху пълнотата на абсорбцията (AUC), но удължава времето за достигане на Cmax с 1 час и намалява стойността на Cmax с 23%. Той се метаболизира в малки количества в черния дроб чрез О-деалкилиране с образуването на фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други блокери на Н1-хистаминовите рецептори, които се метаболизират в черния дроб с участието на системата на цитохром Р450). Не е кумулирано. 2/3 от лекарството се екскретират непроменени от бъбреците и около 10% през червата. Прониква в кърмата.

свидетелство

  • сезонен и целогодишен алергичен ринит и конюнктивит (сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия);
  • уртикария (включително хронична идиопатична уртикария);
  • сенна хрема (полиноза);
  • сърбеж;
  • ангиоедем (ангиоедем);
  • алергична дерматоза (включително атопичен дерматит, невродермит).

Форми на освобождаване

10 mg обвити таблетки.

Капки за орално приложение.

Инструкции за употреба и дозиране

Възрастни и юноши над 12 години се препоръчват да приемат 10 mg (1 таблетка) цетиризин, за предпочитане вечер.

Деца на възраст от 6 до 12 години и с телесно тегло по-малко от 30 kg 5 mg (1/2 таблетки) вечер; с тегло над 30 kg - 10 mg (1 таблетка) вечер. Можете да приемате 5 mg (1/2 таблетки) 2 пъти дневно (сутрин и вечер).

Възрастни и тийнейджъри над 12 години се препоръчват да приемат 10 mg (10 ml (2 лъжички)) цетиризин, за предпочитане вечер.

Деца на възраст от 2 до 12 години и с тегло под 30 kg трябва да бъдат предписани 5 ml (1 лъжичка); с тегло над 30 kg - 10 ml (2 мерителни лъжички) вечер. Възможен е прием по 5 ml (1 измерена лъжица) 2 пъти дневно (сутрин и вечер).

Възрастни и тийнейджъри над 12 години се препоръчват да приемат 10 mg (20 капки) цетиризин, за предпочитане вечер.

Деца на възраст 1-2 години трябва да се предписват по 2,5 mg (5 капки) 2 пъти дневно; на възраст 2-6 години - 2,5 mg (5 капки) 2 пъти дневно (сутрин и вечер) или 5 mg (10 капки) вечер; на възраст 6-12 години, 5 mg (10 капки) 2 пъти дневно (сутрин и вечер) или 10 mg (20 капки) вечер.

Пациентите с бъбречна недостатъчност трябва да намалят препоръчваната доза с 2 пъти.

В случай на нарушена чернодробна функция, дозата трябва да се избира индивидуално, особено внимателно - с едновременна бъбречна недостатъчност.

Пациенти в напреднала възраст с нормална корекция на дозата не се изисква.

При сезонен алергичен ринит продължителността на терапията при възрастни обикновено е от 3 до 6 седмици, а при краткотрайна експозиция на алерген е достатъчно да се получи за 1 седмица. Продължителността на терапията за деца над 6-годишна възраст е от 2 до 4 седмици, а при краткотрайна експозиция на алерген е достатъчно да се вземе една седмица.

Таблетките се приемат орално, независимо от храненето, не се дъвчат и не се притискат с достатъчно количество течност, за предпочитане вечер.

Странични ефекти

  • сухота в устата;
  • диспепсия;
  • главоболие;
  • сънливост;
  • умора;
  • виене на свят;
  • вълнение;
  • мигрена;
  • кожен обрив;
  • ангиоедем;
  • уртикария;
  • сърбеж по кожата.

Противопоказания

  • тежко бъбречно заболяване;
  • бременност;
  • кърмене (кърмене);
  • свръхчувствителност към лекарството.

Употреба по време на бременност и кърмене

Лекарството е противопоказано за употреба по време на бременност. Ако е необходимо, назначаването на лекарството по време на кърмене трябва да вземе решение за прекратяване на кърменето.

Употреба при пациенти в напреднала възраст

С грижа да се прилага при пациенти в напреднала възраст.

Употреба при деца

Лекарството под формата на капки за перорално приложение е предназначено за деца над 1 година.

Лекарството под формата на сироп е предназначено за деца над 2-годишна възраст.

Лекарството под формата на таблетки е предназначено за деца на възраст над 6 години.

Специални инструкции

Не се препоръчва едновременното използване на лекарства, които потискат централната нервна система.

На фона на лекарството не трябва да се използва етанол (алкохол).

При прилагане на лекарството при пациенти с диабет, трябва да се има предвид, че 1 таблетка съответства на по-малко от 0,01 XE, 10 ml сироп (2 лъжички) съдържат 3,15 g сорбитол (800 mg фруктоза), което съответства на 0,026 XE.

Във връзка със съдържанието на глицерол, пропиленгликол, метил 4-хидроксибензоат, пропил 4-хидроксибензоат в състава на сиропа, при приемане на лекарството във високи дози са възможни главоболие, стомашно-чревни нарушения, бронхоспазъм и уртикария.

Влияние върху способността за задвижване на моторния транспорт и механизмите за управление

По време на периода на употреба на лекарството е необходимо да се въздържат от участие в потенциално опасни дейности, които изискват повишена концентрация на внимание и бързина на психомоторните реакции.

Лекарствени взаимодействия

Клинично значимото взаимодействие на цетиризин с други лекарства не е установено.

Комбинираната употреба с теофилин (при доза от 400 mg дневно) води до намаляване на общия клирънс на цетиризин (не се променя кинетиката на теофилин).

Аналози на цетиризин

Структурни аналози на активното вещество:

  • Alerza;
  • Allertek;
  • Zintset;
  • Зиртек;
  • Zodak;
  • Letizen;
  • Parlazin;
  • Цетиризин хексал;
  • Cetirizine Teva;
  • Цетиризин дихидрохлорид;
  • Tsetirinaks;
  • Tsetrin.

Аналози на терапевтичния ефект (средства за лечение на уртикария):

  • Allerfeks;
  • Asmol 10;
  • астемизол;
  • Berlikort;
  • Vero Loratadin;
  • хидрокортизон;
  • Gistaglobin;
  • Gistalong;
  • Gistafen;
  • Dekortin;
  • дексаметазон;
  • Задитен;
  • Зиртек;
  • Zodak;
  • Калциев хлорид;
  • Kenakort;
  • Kestin;
  • Klargotil;
  • Klaridol;
  • Klarisens;
  • Claritin;
  • Уред за пречистване;
  • Klarotadin;
  • клемастин;
  • Ksizal;
  • Lomilan;
  • лоратадин;
  • Lordestin;
  • Lorinden;
  • Mibiron;
  • Nobrassit;
  • Oksikort;
  • Parlazin;
  • преднизолон;
  • Primalan;
  • Rivtagil;
  • Sinoderm;
  • Soventol;
  • suprastin;
  • Suprastineks;
  • tavegil;
  • Telfast;
  • Tirlor;
  • Tranexam;
  • Дълги пътешествия;
  • fenistil;
  • fenkarol;
  • Fortekortin;
  • Хилак Форте;
  • Tseleston;
  • Tsetirinaks;
  • Tsetrin;
  • Erolin.

Цетиризин: инструкции за употреба

Цетиризин принадлежи към групата на блокерите на хистамин Н1 рецептор и е антиалергично средство.

Форма на освобождаване и състав на лекарството

Цетиризин се предлага под формата на перорални таблетки. Бели таблетки, покрити със защитно фолио, изпъкнало от двете страни, кръгли, опаковани в блистери по 10 броя (1-3) в картонена кутия Подробна анотация с описание на характеристиките на таблетките е прикрепена към препарата.

Всяка таблетка съдържа 10 mg от активната съставка - цетиризин дихидрохлорид, както и редица допълнителни помощни вещества, включително лактоза монохидрат.

Показания за употреба

Цетиризин се предписва на пациенти за спиране и предотвратяване на клиничните прояви на алергична реакция при следните състояния:

  • ринит, причинен от цъфтежа на растения, билки, цветя;
  • алергичен конюнктивит;
  • уртикария, включително идиопатична и алергична;
  • сенна хрема;
  • алергична ринорея;
  • сърбеж на кожата при дерматит, включително атопичен дерматит;
  • ангиоедем;
  • алергична реакция към ултравиолетови лъчи;
  • ухапвания от насекоми и подуване на кожата на фона на захапката.

Лекарството може да се предписва и на пациенти, които са предразположени към развитие на алергични реакции към лекарства, като антибиотици, сиропи за кашлица и други.

Противопоказания

Таблетките цецизирин могат да се приемат перорално само след внимателно четене на приложената анотация, тъй като лекарството има редица противопоказания и ограничения за употреба:

  • тежко бъбречно заболяване, придружено от нарушена органна функция;
  • възраст до 6 години;
  • свръхчувствителност към tsetizirin;
  • бременност и кърмене;
  • непоносимост към лактоза, синдром на малабсорбция;
  • остра чернодробна недостатъчност.

Относително противопоказание за назначаването на лекарството за пациенти е брадикардия, заболяване на ЦНС, възраст над 65 години.

Дозиране и администриране

Таблетките на цетиризин имат продължителен (дълъг) антиалергичен ефект. Лекарството се приема в доза от 10 мг 1 път на ден е по-добре за през нощта, хапчето се поглъща веднага, без смачкване, пиене на много вода.

За деца над 6-годишна възраст дозата се определя индивидуално, в зависимост от индекса на телесна маса. Терапията започва с 5 mg (1/2 таблетки) 1 път дневно. Продължителността на лечението се определя от лекаря за всеки отделен пациент.

Да се ​​използва по време на бременност по време на кърмене

Не са провеждани проучвания и клинични проучвания на лекарството Цетиризин и неговите ефекти върху бременността и феталното развитие. Предвид липсата на информация за безопасността на таблетките за майката и плода, цетиризин не се предписва на бременни жени.

Активната активна съставка на таблетките се екскретира в кърмата и може да проникне в тялото на детето, така че лекарството Цетиризин не се предписва на кърмачки. Ако е необходимо, терапията на кърмещата майка се препоръчва да се вземе решение за прекратяване на кърменето.

Странични ефекти

Обикновено, лекарството Цетиризин обикновено се понася от пациентите, но с неправилно изчислена доза, повишена чувствителност към компонентите на таблетката или продължително неконтролирано приложение на лекарството, могат да се развият странични ефекти:

  • от страна на органите на храносмилателния канал - сухота в устата, тежка жажда, тежест в стомаха, липса на апетит, понякога гадене, запек;
  • от нервната система - замаяност, сънливост, сънливост, умора, главоболие, раздразнителност, апатия;
  • алергични реакции - кожен обрив, сърбяща кожа, идиопатична уртикария;
  • от страна на сърдечно-съдовата система - високо кръвно налягане, задух, болка в гърдите, брадикардия, сърдечна аритмия.

Ако се появят един или повече странични ефекти, лечението с лекарството трябва незабавно да се спре и да се потърси лекар.

свръх доза

В случай на умишлено превишаване на предписаната доза или продължително неконтролирано използване на лекарството в големи количества, пациентът проявява признаци на предозиране, които клинично се проявяват с описаните повишени странични ефекти, удвояване в очите, депресия на съзнанието, повишено кръвно налягане и вътреочно налягане, развитие на бъбречна недостатъчност.

Лечението на предозиране включва незабавно премахване на лекарствената терапия, стомашна промивка, приложение на ентосорбенти и симптоматична терапия.

Взаимодействието на лекарството с други лекарства

При едновременно назначаване на цетиризинови таблетки с теофилин, клирънсът на цетиризин намалява, което трябва да се има предвид и да не се предписва едновременно с тези лекарства.

Таблетките на цетиризин не се препоръчват едновременно с антиацидите или ентеросорбентите, тъй като това лекарствено взаимодействие води до намаляване на терапевтичния ефект на антихистамина.

Под влияние на лекарството Цетиризин, терапевтичният ефект на успокоителни, антидепресанти и психолептици се засилва.

Специални инструкции

Таблетките за цетиризин трябва да се предписват с повишено внимание при пациенти в напреднала възраст поради намалената гломерулна филтрация и висок риск от странични ефекти върху лекарството.

По време на лечението с cetirizine таблетки, алкохолът не трябва да се консумира, тъй като това увеличава риска от странични ефекти от централната нервна система.

Лекарството не се предписва на деца под 6-годишна възраст, тъй като опитът с употребата на таблетки в тази възрастова група отсъства, а безопасността на лекарството не е установена.

По време на лекарствената терапия трябва да се въздържате от шофиране и контрол на оборудването, което изисква висока концентрация на внимание. Това се дължи на вероятността от внезапно замайване и сънливост под влиянието на таблетки.

Аналози на цетиризиновите таблетки

Аналози на лекарството Цетиризин са:

  • Зиртек капки;
  • Zodak капки;
  • Таблетки от кларитин, сироп;
  • Loratadine.

Преди да замените предписаното лекарство с неговия аналог, трябва да се запознаете с приложените инструкции за противопоказания и възрастови ограничения.

Условия за почивка и съхранение

Цетиризиновите таблетки се продават от аптеките без рецепта. Да се ​​съхранява лекарството се препоръчва извън обсега на деца, при температура, която не надвишава 25 градуса. Срокът на годност на таблетките от датата на производство е 2 години, не се приемат перорално след изтичане на срока на годност.

Цетиринова цена

Цената на цетиризин в аптеките в Москва е средно 75 рубли.

Какви са показанията за употребата на лекарството Cetrin?

Днес съвременната медицина познава огромен брой различни заболявания, свързани с нарушеното функциониране на имунната система. Един от тези проблеми, който има патологичен характер, е алергия, която се счита за широко разпространено заболяване. Има голям брой разновидности на това заболяване, което, за съжаление, не се лекува. В този случай е приложима симптоматична терапия, при която се използват различни лекарства, а Cetrin се счита за най-качествена.

Съставът на Cetrin и свойствата на лекарството

Трябва да се отбележи, че Cetrin е известен антихистамин, който се използва за алергични реакции. Лекарството се произвежда под формата на таблетки и под формата на безцветен сироп, докато ефектът на лекарството не се променя, независимо от формата на освобождаване. Свойствата на описаните средства се определят от неговия многокомпонентен състав.

Що се отнася до съставните вещества на цетрин, главните активни съставки са цетиризин и хидрохлорид. Също така в състава на дадено лекарство има цяла гама от ексципиенти, които имат за цел да повишат активността на основния компонент, а също и да имат тонизиращо действие. Сред тези вещества е необходимо да се разграничат: царевично нишесте, лактоза, магнезиев стеарат, както и повидон К30. Лекарството е покрито отгоре с многокомпонентно алкално разтворимо покритие.

Основната активна съставка на лекарството е H1-хистаминовия рецепторен блокер и също така действа като хистаминов антагонист. Лекарството намалява интензивността на симптомите по време на обостряне на алергичния процес и действа като ефективно профилактично средство, предотвратявайки патологичния ефект на имунитета върху алергена.

Като инхибитор на алергичните реакции на ранните форми, цетрин намалява степента на капилярна пропускливост, значително намалявайки броя на мигриращите неутрофили. Важно е да се отбележи, че лекарството действа като спазмолитично средство, задържайки пристъпите на гладките мускули. Също така, сред важните свойства на специфичен фармакологичен продукт е необходимо да се подчертае предотвратяването на патогенни реакции в резултат на алергичен процес, изразен под формата на дерматологични нарушения.

Какво помага Tsetrin: показания за назначаване

За да разберете какво помага таблетките Cetrin, трябва да представите списък с индикации, който е приложен към инструкциите на производителя на лекарството. Така, сред болестите, за които е уместно използването на цетрин за терапевтични и профилактични цели, трябва да се подчертае:

  • нарушена дихателна функция, чрез сезонен или целогодишен алергичен ринит;
  • повишена сълзене, зачервяване на склерата и алергичен конюнктивит;
  • сенна хрема, като комплекс от симптоматични прояви на алергичен процес;
  • различни дерматологични нарушения, включително невродермит, уртикария и атопичен дерматит;
  • ангиоедем;
  • бронхиална астма - в този случай цетрин под формата на сироп се използва за терапевтични цели и т.н.

Какъв ефект има лекарството при алергии?

След приемане на лекарството, той бързо се абсорбира в червата и достига максималната си концентрация в рамките на един час след приемането му. Описаното лекарство ефективно потиска всички симптоми на алергии, блокирайки производството на хистамини, в резултат на което имунната система престава да възприема алергена като патологичен обект.

С всичко това трябва да се отбележи, че лекарството не прониква в кръвно-мозъчната бариера, в резултат на което активният компонент няма седативен ефект и не нарушава невропсихологичната активност. Трябва да се отбележи, че цетринът не действа върху холинергичните и серотониновите рецептори, във връзка с които специфично лекарство е високоефективно антиалергично средство, което може да се счита за много безопасно.

Инструкции за употреба на лекарства за възрастни

Както вече беше отбелязано, цетринът е сложно лекарство, което има сложен ефект върху организма и затова има редица условия, които могат да коригират програмата за лечение. Важно е да се разбере, че това лекарство може да има различни индикации и специфичност на употребата в зависимост от настоящото състояние на пациента и протичането на обострянето. Поради тази причина по-долу е описано подробно как да приемате Cetrin за алергии.

Колко дни и как да приемате хапчета

Цетрин в таблетна форма е по-често срещан и често се използва за лечение на алергичния процес и свързаните с него симптоми. В този случай лекарите препоръчват едно хапче през деня (10 милиграма). Ако пациентът има различни хронични заболявания, свързани с нарушена бъбречна функция, чрез което лекарството се отстранява от тялото, дозата трябва да се намали.

Що се отнася до продължителността на употребата на таблетките Tsetrin, те трябва да се приемат за 2-4 седмици за профилактични цели, докато периодът на обостряне не спадне. Терапията на това хронично заболяване с употребата на специфично лекарство може да продължи до шест месеца, като се вземе предвид общото здравословно състояние на пациента, както и динамиката на патогенния процес. Трябва да се отбележи, че хапчетата се измиват с обилно количество вода, а употребата им не зависи от приема на храна.

Как да се пие сироп

Течната форма на лекарството практически не се различава от таблетката, във връзка с което действителните условия и дозата на лекарството остават непроменени. По този начин може да се реши, че сиропът трябва да се пие веднъж дневно, от 12 години до 10 милиграма, което съответства на пропорциите на Cetrin под формата на таблетки. Експертите препоръчват да се пие сироп с малко количество вода и е по-добре да го вземете вечер след вечеря.

В случай на бъбречна недостатъчност, достатъчно е един възрастен да пие 5 милиграма от лекарството веднъж дневно. Общата продължителност на програмата за лечение е около един месец, но ако състоянието се влоши или алергията се усложни от ринит или астма, може да се наложи да приемате лекарството до шест месеца. За да се предотврати влошаване на състоянието на пациента, е необходимо внимателно да се разгледа изборът на антихистамин. За това трябва да се консултирате с Вашия лекар и едва след това да придобиете определено лекарство.

Дозировка и приложение при деца

Това лекарство има строги възрастови граници и затова е неприемливо да се дава на деца под шест години. По този начин, започвайки от шестгодишна възраст, цитринът в таблетки и течност може да бъде даден в 5 милиграма. По-добре е лекарството да се раздели наполовина и да се пие четвърт хапче, или 2,5 милиграма сироп два пъти дневно. Най-добре е да се вземе почивка от 10-12 часа между методите на лечението. Що се отнася до продължителността на процеса на лечение, лекарят ще определи границите си, като вземе предвид настоящото състояние на алергичното дете.

Мога ли да пия цетрин по време на бременност?

Към днешна дата не са провеждани проучвания в областта на идентифициране на евентуално увреждане на цетрин при употреба по време на бременност. Опитите бяха проведени върху животни, при които беше установено, че лекарството няма токсичен ефект върху майката или детето в утробата. Но, въпреки това, лекарят трябва да контролира приема на специфичен агент по време на бременност, тъй като истинските ефекти от такава терапия са неизвестни. В периода на кърмене активната съставка може да се екскретира от тялото заедно с майчиното мляко, поради което периодът на кърмене е противопоказание за осъществяване на терапевтичния процес.

Предозиране и странични ефекти

Въпреки високата ефикасност на това терапевтично средство, съществуват редица странични ефекти, които могат да бъдат срещнати в процеса на терапия с употребата на Tsetrin. Сред страничните ефекти на производителя се подчертава: замаяност, временна болка, нарушение на съня, летаргия, депресия, продължителни главоболия, депресивни състояния, конвулсии.

Поради приема на дадено лекарство в каквато и да е форма, може да има нередности в работата на стомашно-чревния тракт. Най-често киселинността на стомаха се увеличава, в устата се усеща сухота, от устата има неприятна миризма. Сред страничните ефекти могат да бъдат и подуване на езика, болка в черния дроб, загуба на тегло. Това може да забави уринирането, мускулни болки и спазми, повишени алергични симптоми.

В случай на умишлени или неволни нарушения на дозировката са възможни редица характерни симптоми, които се изразяват под формата на тремор в крайниците, сърцебиене и нарушения на съня. В резултат на предозиране пациентът повръща и се изисква стомашна промивка, за да се предотврати влошаване.

Противопоказания за лечение със Zetrin

Описаното лекарство има редица противопоказания, при които в никакъв случай не може да се използва лекарството за терапевтичния процес. Сред противопоказанията се разграничават: деца под 6-годишна възраст, периода на бременност и кърмене, свръхчувствителност към който и да е компонент от състава на продукта, както и бъбречна и чернодробна недостатъчност. В напреднала възраст е необходимо значително да се намали дозата и, ако е възможно, да се използва друго лекарство за лечение.

Има ли по-евтини аналози?

Към днешна дата има редица по-евтини, както и равни по цена аналози на цетрин, които съдържат цетиризин като активно вещество. Сред тези лекарства трябва да се подчертае:

Suprastin, Claritin, Loratadin, Zyrtec или Cetrin - което е по-добре?

Всяко от тези лекарства има характерен терапевтичен ефект, който се определя от основната активна съставка, която е част от някое от лекарствата:

  • Suprastin - хлоропирамин хидрохлорид;
  • Кларитин - лоратадин;
  • Лоратадин - лоратадин;
  • Zyrtec - цетиризин и хидрохлорид.

Важно е да се отбележи, че всяко от представените антиалергични средства е ефективно лекарство с отлични активни съставки. По този начин, за да се избере най-ефективното лекарство, е необходимо да се консултирате с лекар, тъй като дадено лекарство ще бъде повече или по-малко уместно във всеки отделен случай.

Отзиви

Вик: Аз страдам от алергия към цветен прашец и цетринът ми помага много добре, сърбеж и разкъсване на очите изчезват от него;

Костя: Най-много се радвам, че цетрин действа бързо, като почти веднага премахва симптомите на алергията.

Марина: Видях цетрина след ухапване от комар, след няколко часа подутината утихна и сърбежът постепенно изчезна.

цетиризин

, Таблетки, филмирани бели или почти бели, кръгли, двойно изпъкнали; върху напречното сечение - сърцевината е бяла или почти бяла.

Помощни вещества: микрокристална целулоза, лактоза монохидрат, кросповидон, магнезиев стеарат, колоиден силициев диоксид.

Състав на обвивката: [хипромелоза, талк, титанов диоксид, макрогол 4000] или [сухо бяло филмово покритие, съдържащо хипромелоза, талк, титанов диоксид, макрогол 4000].

10 бр. - Контурни опаковки (1) - картонени опаковки.
10 бр. - Контурни опаковки (2) - картонени опаковки.
10 бр. - Контурни опаковки (3) - картонени опаковки.

Конкурентно хистаминов антагонист, хидроксизин метаболит, блокира Н1-хистаминови рецептори. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергичните реакции, притежава антипервутично и антиексудативно действие. Той засяга ранния етап на алергичните реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в късния стадий на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на тъканни отоци, облекчава спазъм на гладките мускули.

Елиминира кожните реакции при въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария).

Практически няма антихолинергично и антисеротониново действие. В терапевтични дози, почти не предизвиква седативен ефект. Началото на действие след еднократна доза от 10 mg цетиризин - след 20 минути (при 50% от пациентите) и след 60 минути (при 95% от пациентите) продължава повече от 24 часа.На фона на курсово лечение не се развива толерантност към антихистаминния ефект на цетиризин. След прекратяване на лечението, ефектът продължава до 3 дни.

Бързо абсорбира се от стомашно-чревния тракт, време за достигане на Смакс след поглъщане - 1 час Храната не влияе върху пълнотата на абсорбцията (AUC), но удължава времето за достигане на С с 1 час.макс и намалява количеството на Смакс с 23%. Когато се приема в доза от 10 mg 1 път / ден в продължение на 10 дни, равновесната концентрация в плазмата е 310 ng / ml и се отбелязва 0,5–1,5 h след приложението. Комуникация с плазмените протеини - 93% и не се променя при концентрация на цетиризин в диапазона 25-1000 ng / ml. Фармакокинетичните параметри на цетиризин варират линейно с назначаването на доза от 5-60 mg. Vг - 0.5 l / kg. Метаболизира се в малки количества в черния дроб чрез О-деалкилиране с образуване на фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други Н1-хистаминови рецептори, метаболизирани в черния дроб с участието на системата цитохром Р450). Не е кумулирано. 2/3 от лекарството се екскретират непроменени от бъбреците и около 10% през червата.

Системният клирънс - 53 ml / min. T1/2 при възрастни - 7-10 часа, при деца 6-12 години - 6 часа, при деца на възраст 2-6 години - 5 часа, при деца от 6 месеца до 2 години - 3 часа.1/2 50%, системният клирънс е намален с 40% (намалена бъбречна функция).

При пациенти с нарушена бъбречна функция (креатининов клирънс под 40 ml / min), клирънсът на лекарството намалява и1/2 удължават (например, при пациенти на хемодиализа, общият клирънс намалява със 70% и е 0,3 ml / min / kg, а1/2 тя се удължава с 3 пъти), което изисква съответната промяна на режима на дозиране.

Пациенти с хронични чернодробни заболявания (хепатоцелуларна, холестатична или билиарна цироза) имат удължаване на Т t1/2 с 50% и намаляване на общия клирънс с 40% (корекция на режима на дозиране е необходима само при едновременно намаляване на скоростта на гломерулната филтрация). Прониква в кърмата.

- сезонен и целогодишен алергичен ринит и конюнктивит (сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия);

- уртикария (включително хронична идиопатична уртикария);

- сенна хрема (полиноза);

- ангиоедем (ангиоедем);

- сърбеж на алергична дерматоза.

- намалена бъбречна функция (креатининов клирънс 30-49 ml / min);

- хронична бъбречна недостатъчност;

- възраст на децата до 6 години;

- свръхчувствителност към цетиризин, други компоненти на лекарството, хидроксизин.

С грижа: напреднала възраст (възможно е намаляване на гломерулната филтрация).

Вътре, независимо от храненето, не дъвче и пие много течности, за предпочитане вечер.

Възрастни и деца над 6-годишна възраст (с телесно тегло над 30 кг) - 1 таб. 1 време / ден

Лекарството обикновено се понася добре. Страничните ефекти са редки и имат преходен характер.

От страна на храносмилателната система: сухота в устата, диспепсия.

Нарушения на нервната система: замаяност, главоболие, сънливост, умора, възбуда, мигрена.

Алергични реакции: ангиоедем, кожни обриви, сърбеж, уртикария.

Симптоми (при еднократна доза от 50 mg): сухота в устата, сънливост, задържане на урина, запек, тревожност, раздразнителност.

Лечение: стомашна промивка, симптоматична терапия. Специфичният антидот не е разкрит. Хемодиализата е неефективна.

Комбинираната употреба с теофилин (400 mg / ден) води до намаляване на общия клирънс на цетиризин (кинетиката на теофилин не се променя).

Миелотоксичните лекарства повишават хематоксичността на лекарството.

Не са открити клинично значими взаимодействия с други лекарства (псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам, глипизид).

Не се препоръчва за едновременна употреба с алкохол и лекарства, които потискат централната нервна система.

Влияние върху способността за задвижване на моторния транспорт и механизмите за управление:

По време на лечението е необходимо да се въздържат от участие в потенциално опасни дейности, които изискват повишена концентрация на внимание и бързина на психомоторните реакции. Ако надвишавате дозата от 10 mg / ден, способността за бързи реакции може да се влоши.

Не се препоръчва употребата на лекарството по време на бременност. защото Цетиризин преминава в кърмата, не се предписва по време на кърмене.

Деца на възраст над 6 години (с тегло над 30 кг) - 1 таб. 1 време / ден

Противопоказан при деца под 6 години.

- намалена бъбречна функция (креатининов клирънс 30-49 ml / min);

- хронична бъбречна недостатъчност.

Съхранявайте лекарството на сухо, тъмно място при температура, която не надвишава 25 ° C.

Да се ​​съхранява на недостъпно за деца място.

Срок на годност - 2 години.

Да не се използва след изтичане на срока на годност.

цетиризин

Указания за употреба:

Цени в онлайн аптеки:

Цетиризин - антиалергично лекарство. Хистамин H1 рецепторен блокер.

Състав и форма за освобождаване

Лекарството се предлага в три лекарствени форми:

  • Бели, продълговати таблетки, всяка от които съдържа 10 mg цетиризин дихидрохлорид. Спомагателни компоненти: лактоза монохидрат, микрокристална целулоза, титанов диоксид, колоиден силициев диоксид, магнезиев стеарат. В опаковки по 7 или 10 таблетки.
  • Безцветни, прозрачни капки за перорално приложение, съдържащи 10 mg цетиризин дихидрохлорид в 1 ml. Спомагателни компоненти: натриев ацетат трихидрат, бензоена киселина, пропиленгликол, глицерол 85%, дестилирана вода. В бутилки от капкомер от 10 или 20 ml.
  • Безцветен, прозрачен сироп за перорално приложение, с миризма на банан, съдържащ 1 mg цетиризин дихидрохлорид в 1 ml. Допълнителни компоненти: глицерол 85%, захарин натрий, бананов вкус, сорбитол 70%, оцетна киселина 20%, пропил парахидроксибензоат, натриев ацетат, метил парахидроксибензоат, пропилен гликол. В тъмни стъклени бутилки от 75 или 150 ml, допълнете с мерителна лъжица.

Следните лекарства са аналози на цетиризин: алерцетин, аналегин, зодак, цетрин, цетиринакс.

Фармакологичното действие на цетиризин

Съгласно инструкциите, Цетиризин е блокер на хистаминовите H1 рецептори и има изразено антиалергично действие върху организма.

Употребата на цетиризин в препоръчваните дози почти няма седативен ефект, както и антисеротонин и антихолинергични средства. Той облекчава хода на алергията и предотвратява неговото развитие. Според прегледите, цетиризин има антиексудативни и антисърбежни ефекти.

Засяга алергични реакции на ранен етап, намалява миграцията на възпалителните клетки. В късен етап на алергия инхибира освобождаването на медиатори. Намалява пропускливостта на капилярите, облекчава подуването на тъканите и спазмите на гладките мускули. Премахва реакцията на кожата към въвеждането на хистамин, специфични алергени и охлаждане (например при студена уртикария).

При пациенти с бронхиална астма, цетиризин, според ревюта, значително намалява хиперреактивността на бронхиалното дърво, в резултат на освобождаването на хистамин.

Според инструкциите Cetirizine има терапевтичен ефект около час след поглъщането.

Показания за употреба Цетиризин

Съгласно инструкциите Цетиризин е показан в следните случаи:

  • уртикария, включително хронична идиопатична;
  • алергичен конюнктивит;
  • сезонен и целогодишен алергичен ринит (като симптоматично лечение);
  • дерматози, които се появяват със сърбеж, включително атопичен дерматит, атопичен дерматит.

Цетиризин и режим на дозиране

Лекарството или аналозите на цетиризин в таблетна форма приемат деца над 12-годишна възраст и възрастни по една таблетка дневно, за предпочитане преди лягане.

Деца на възраст от шест до дванадесет години, с телесно тегло под 30 kg, вземат половин хапче вечер, с телесно тегло над 30 kg - една таблетка преди лягане. Разрешено е да се разделят хапчетата в два пъти (половин хапче сутрин, половин хапче вечер).

Цетиризинов сироп се предписва на деца на възраст от две до дванадесет години, с тегло по-малко от 30 kg, при дозировка от 5 ml на ден, с тегло над 30 kg - 10 ml на ден.

Деца над 12-годишна възраст и възрастни приемат 10 ml цетиризинов сироп на ден.

Под формата на капки цетиризин приемайте деца на възраст от една до две години при доза от 2,5 mg (5 капки) на ден. На възраст от две до шест години, дозата е 5 mg (10 капки) на ден. На възраст от шест до дванадесет години, децата приемат лекарството или аналог на цетиризин 10 mg (20 капки) на ден.

Деца над 12-годишна възраст и възрастни обикновено приемат по 20 капки (10 mg) на ден. Лекарството се приема вечер.

Приемането на Цетиризин според прегледа за бъбречна недостатъчност изисква наполовина дозиране.

Трябва да се внимава при дозиране на чернодробната функция, особено в комбинация с бъбречна недостатъчност.

Средно продължителността на лечението за сезонни алергии е 3-6 седмици, а при краткосрочните алергии е достатъчно да се приеме лекарството за една седмица.

Продължителността на лечението с цетиризин при деца над шест години е до един месец.

Противопоказания

Употребата на цетиризин е противопоказана в следните случаи: t

  • бременност и кърмене;
  • свръхчувствителност;
  • тежко бъбречно заболяване.

Съгласно инструкциите, цетиризин трябва да се предписва с повишено внимание при пациенти в напреднала възраст, тъй като при тази категория пациенти може да се намали гломерулната филтрация. Освен това трябва да се внимава в случай на предписване на лекарството за умерен до тежък пиелонефрит.

Лекарството под формата на капки е предназначено за деца на възраст от една година. Под формата на сироп лекарството може да се приема при деца над две години. Препоръчва се таблетките да се назначават от седемгодишна възраст.

По време на употребата на цетиризин не се препоръчва да се приемат лекарства, които потискат централната нервна система, както и етанол.

Странични ефекти на цетиризин

Според прегледите цетиризин може да предизвика следните нежелани реакции:

  • Алергични реакции: уртикария, кожен обрив, ангиоедем, сърбеж.
  • ЦНС: сънливост, замаяност, главоболие, мигрена, възбуда, умора.
  • Храносмилателна система: диспепсия, сухота в устата.

Положителните прегледи на цетиризин показват, че предимно лекарството се понася добре от пациентите. Страничните ефекти обикновено са преходни.

свръх доза

Предозирането на цетиризин причинява следните симптоми: сънливост, сънливост, тахикардия, слабост, главоболие, задръжка на урина, раздразнителност, умора.

В този случай е необходимо да се извърши симптоматично лечение, да се направи стомашна промивка и да се вземе активен въглен.

Условия за съхранение на цетиризин

Цетиризин се съхранява на сухо място при стайна температура за не повече от три години.

Лекарството под формата на капки след отварянето на бутилката не може да се използва повече от шест месеца, а сиропът трябва да се използва в рамките на три месеца от момента на отваряне.

Цетиризин: цени в онлайн аптеки

CETHIRIZIN DS 10mg таб N10. филм покритие

СЕТИРИЗИН 10 mg N10 таб. филм с покритие Vertex

СЕТИРИЗИН 10 mg N10 таб. филм покритие

СЕТИРИЗИН 10 mg N20 таб. филм с покритие Vertex

Цетиризинови таблетки р.о. 10mg №10 озон

Цетиризинови таблетки р.о. 10mg №10 Vertex

Цетиризинови таблетки р.о. 10мг №20 Replepharm

Цетиризин tbl p / pl / o 10mg №10 *

СЕТИРИЗИН 10 mg N20 таб. филм покритие

Цетиризинови таблетки 10 mg 10 бр.

CEZIRISIN SANDOZ 10мг N10 таб. Покритие Salutas Pharma

Цетиризинови таблетки р.о. 10mg №20 Vertex

Цетиризинови таблетки 10 mg 20 бр.

CETHIRIZIN 10mg таб N30. филм с покритие Vertex

Цетиризинови таблетки p / pl. об. 10mg №30 Vertex

Цетиризинови таблетки 10 mg 30 бр.

Цетиризин tbl p / pl / o 10mg №30

Cetirizine капки за перорално приложение 10 mg / ml 20 ml №1

CEZIRISIN SANDOZ 10mg / ml 20ml капки за перорално приложение

Цетиризин Sandoz капки 10 mg / ml 20 ml

Информацията за лекарството е обобщена, предоставя се с информативна цел и не замества официалните инструкции. Самолечението е опасно за здравето!

За да кажем дори най-кратките и най-прости думи, ще използваме 72 мускула.

Дори ако сърцето на човека не бие, той все още може да живее дълго време, както ни показа норвежкият рибар Ян Ревсдал. Неговият "мотор" спря в 4 часа, след като рибарът се изгуби и заспа в снега.

В опит да извадят пациента, лекарите често отиват твърде далеч. Например, известен Чарлз Йенсен в периода от 1954 до 1994 година. оцелява над 900 операции по отстраняване на неоплазми.

Най-високата телесна температура е записана в Уили Джоунс (САЩ), който е приет в болница с температура 46,5 ° С.

Ако черният Ви дроб престане да работи, смъртта би настъпила в рамките на 24 часа.

Всеки има не само уникални пръстови отпечатъци, но и език.

По време на кихане нашето тяло напълно спира да работи. Дори сърцето спира.

Американски учени проведоха експерименти върху мишки и стигнаха до заключението, че сокът от диня предотвратява развитието на атеросклероза. Една група мишки пиеше чиста вода, а втората - сок от диня. В резултат на това, съдовете от втората група са свободни от холестеролни плаки.

Преди това прозяването обогатява тялото с кислород. Това становище обаче беше отхвърлено. Учените са доказали, че с прозяване, човек охлажда мозъка и подобрява работата му.

При 5% от пациентите, антидепресантът Кломипрамин причинява оргазъм.

Милиони бактерии се раждат, живеят и умират в червата ни. Те могат да се видят само със силно увеличение, но ако се съберат заедно, те биха се вписали в обикновена чаша за кафе.

Човешките кости са четири пъти по-силни от бетона.

74-годишният австралийски жител Джеймс Харисън стана кръводарител около 1000 пъти. Той има рядка кръвна група, чиито антитела помагат на новородени с тежка анемия да оцелеят. Така Австралия спаси около два милиона деца.

Повечето жени са в състояние да получат повече удоволствие от съзерцаването на красивото си тяло в огледалото, отколкото от секса. Така че, жени, се стреми към хармония.

Човешката кръв „тече“ през съдовете под огромно напрежение и в нарушение на тяхната цялост е способна да стреля на разстояние до 10 метра.

В стремежа си бързо да излекува бебето и да облекчи състоянието му, много родители забравят здравия разум и се изкушават да пробват народни методи.

За Повече Информация Относно Вида Алергии