Основен При деца

Caffetin® (Caffetin®)

Caffetine: инструкции за употреба и ревюта

Латинско име: Caffetin

Код ATX: N02BE71

Активна съставка: парацетамол + кофеин + пропифеназон + кодеин (парацетамол + кофеин + пропифеназон + кодеин)

Производител: Alkaloid AD (Република Македония)

Обновяване на описанието и снимка: 07/27/2018

Цени в аптеките: от 79 рубли.

Кафетинът е антипиретичен аналгетик с комбиниран състав.

Форма и състав за освобождаване

Лекарствена форма - таблетки: кръгла плоска форма, с фасетка, с бял цвят и гравировка от всяка страна, от едната страна - знак на фирмата "Алкалоид", от друга - надпис "Caffetin" (10 парчета в ленти, в картонена връзка 1 лента) ).

Съдържанието на активни вещества в 1 таблетка:

  • Кодеин фосфат сескихидрат - 10 mg;
  • Парацетамол - 250 mg;
  • Кофеин - 50 mg;
  • Пропифеназон - 210 mg.

Спомагателни компоненти в състава на кафетин: натриев лаурилсулфат, магнезиев стеарат, натриев нишестен гликолат, повидон, силициев диоксид безводен колоид, калциев дихидроген фосфат, микрокристална целулоза, глицерил бехенат, натриева кроскармелоза.

Фармакологични свойства

фармакодинамика

Cuffetine е комбинирано лекарство, чийто ефект се дължи на неговите компоненти.

Парацетамолът има антипиретични и аналгетични ефекти.

Кофеинът стимулира психомоторните центрове на мозъка, има аналептичен ефект, намалява сънливостта, намалява чувството на умора, засилва ефекта на аналгетиците, повишава ефективността (физическа и психическа), повишава кръвното налягане и сърдечната честота. Приемането на кофеин допринася за по-пълното усвояване на други активни съставки на Caffetine.

Пропифеназон се характеризира с аналгетични и антипиретични ефекти. Кодеинът има централен антитусивен ефект (потиска възбудимостта на центъра за кашлица). Аналгетичният ефект на веществото е следствие от възбуждането на опиатните рецептори в различни части на централната нервна система и периферните тъкани, което води до стимулиране на антиноцицептивната система и промяна в емоционалното възприятие на болката.

Аналгетичният ефект на лекарството се появява за 0.5–1 часа и продължава от 4 до 8 часа.

Фармакокинетика

парацетамол

Абсорбцията на парацетамол е висока. Когато се приемат през устата, максималната плазмена концентрация се наблюдава след 0.5-2 часа Приблизително 15% парацетамол се свързва с плазмените протеини. Това вещество може да проникне в кръвно-мозъчната бариера. Парацетамолът се характеризира с метаболизъм в черния дроб чрез конюгиране със сулфати, глюкурониди или окисление чрез микрозомални ензими. В последния случай процесът протича с образуването на токсични междинни метаболити с последващото им конюгиране с глутатион. Дефицитът на глутатион може да доведе до увреждане и некроза на хепатоцитите, поради експозиция на токсични междинни метаболити. Времето на полуживот е от 1 до 4 часа, а парацетамолът се екскретира чрез бъбреците под формата на метаболити, предимно конюгати.

кофеин

Устната абсорбция е добра. Кофеинът се абсорбира в червата. След перорално приложение максималната плазмена концентрация се наблюдава след 50-75 минути. Веществото се разпространява бързо в тъканите и органите, лесно прониква през плацентарните и кръвно-мозъчните бариери. Приблизително 25-36% се свързват с кръвните протеини (албумин). Преобладаващо се метаболизира в черния дроб (над 90%). Времето на полуживот е 3,9–5,3 часа, а кофеинът и метаболитите се елиминират от бъбреците.

пропифеназон

Бързо се абсорбира в стомашно-чревния тракт. При перорално приложение, максималната концентрация в кръвната плазма се наблюдава след 0.5–0.6 ч. Метаболизира се в черния дроб, екскретира се под формата на метаболити в жлъчката и урината. Времето на полуживот е от 2,1 до 2,4 часа.

кодеин

Когато се приема през устата, тя се абсорбира бързо. Максималната плазмена концентрация настъпва след 2-4 часа, а около 30% се свързва с плазмените протеини. Метаболизира се в черния дроб, за да се образуват активни метаболити. Кодеинът се екскретира в жлъчката и урината. Времето на полуживот е 2,5 до 4 часа.

Показания за употреба

Съгласно инструкциите, Caffetine е показан за облекчаване на умерен синдром на болка с различна етиология:

  • algomenorrhea;
  • зъбобол;
  • невралгия;
  • артралгия;
  • миалгия;
  • мигрена;
  • Главоболие;
  • Посттравматични състояния.

Противопоказания

  • Ангина пекторис, дължаща се на атеросклероза на коронарните артерии;
  • Нарушения на хематопоезата;
  • левкопения;
  • Чернодробна недостатъчност;
  • Недостиг на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • Бъбречна недостатъчност;
  • Раздразнителност;
  • безсъние;
  • Възраст до 7 години;
  • Период на бременност и кърмене;
  • Свръхчувствителност към лекарството.

Препоръчва се повишено внимание при прием на таблетки Cuffetin при пациенти с глаукома и пациенти в напреднала възраст.

Указания за употреба Caffetine: метод и дозировка

Дозата на лекарството и периодът на лечение, предписан от лекаря въз основа на клинични показания.

Препоръчителната доза има възрастови граници:

  • Възрастни - по 1 таблетка 3-4 пъти на ден, при болки с тежка тежест, по 2 таблетки се допускат по едно и също време, дневната доза е не повече от 6 таблетки;
  • Деца над 7 години - 1 / 4-1 / 2 таблетки 1-4 пъти на ден.

Периодът на лечение е до 5 дни.

Странични ефекти

Употребата на кафетин може да предизвика нежелани реакции:

  • От страна на храносмилателната система: гадене, повишена активност на чернодробните ензими, гастралгия;
  • От страна на нервната система: намаляване на скоростта на психомоторни реакции, повишена възбудимост (особено при деца);
  • От хемопоетичната система: агранулоцитоза, левкопения;
  • Алергични реакции: сърбеж, кожен обрив, ангиоедем, уртикария.

свръх доза

В случай на предозиране могат да се появят специфични симптоми, които са характерни за всяка активна съставка на лекарството.

парацетамол

През първите 24 часа след приложението могат да се появят гадене, повръщане, бледност на кожата, коремна болка, анорексия, нарушен метаболизъм на глюкозата и метаболитна ацидоза. След 12-48 часа след предозиране могат да се появят признаци на нарушена чернодробна функция. При възрастни, хепатотоксичният ефект се проявява при приемане на 10 000 mg парацетамол или повече.

кофеин

Когато получавате дневна доза кофеин над 300 mg (включително по време на консумация на повече от 4 чаши натурално кафе с обем 150 ml), може да получите тревожност, главоболие, тремор, объркване, екстрасистолия.

кодеин

Симптоми на хронично и остро предозиране: обърканост, студена пот, силна слабост, замаяност, тревожност, нервност, умора, сънливост, хипотермия, бавно дишане, ниско кръвно налягане, брадикардия, гърчове, миоза.

лечение

Препоръчва се стомашна промивка, приемане на активен въглен, поддържаща терапия, мерки за поддържане на сърдечната дейност и артериално налягане, интравенозно приложение на налоксон.

Препоръчва се донорите на SH-групи и метионин (предшественик в синтеза на глутатион) да се прилагат в рамките на 8–9 часа след предозиране, ацетилцистеин - в рамките на 8 часа.

Ако подозирате отравяне, трябва незабавно да се консултирате с лекар.

Специални инструкции

Продължителната употреба на лекарството се препоръчва при редовен контрол на функционалното състояние на черния дроб и периферната кръв.

Алкохолът не трябва да се консумира по време на лечението, тъй като може да причини стомашно-чревно кървене.

По време на терапията, прекомерната консумация на кофеин-съдържащи напитки (чай, кафе) може да причини гадене, тахикардия, шум в ушите и други симптоми на предозиране на лекарството.

Действието на лекарството може да наруши резултатите от допинговия контрол при спортисти, да предизвика трудности при определяне на диагнозата при пациенти с остра коремна болка.

Пациентите с полиноза и бронхиална астма са изложени на най-голям риск от развитие на реакции на свръхчувствителност.

По време на употребата на лекарството се препоръчва да се въздържат от шофиране, машини и други дейности, които изискват висока скорост на психомоторни реакции и концентрация на вниманието.

Употреба по време на бременност и кърмене

Забранено е употребата на Cuffetin таблетки по време на бременност и кърмене.

Употреба в детството

Кафетин не може да се използва за лечение на пациенти под 18-годишна възраст.

В случай на нарушена бъбречна функция

Забранено е употребата на Cuffetin при лечение на пациенти с бъбречна недостатъчност.

С абнормна чернодробна функция

Забранено е употребата на Cuffetin при лечение на пациенти с чернодробна недостатъчност.

Използвайте в напреднала възраст

Кафетин трябва да се използва с повишено внимание при лечение на пациенти в напреднала възраст.

Лекарствени взаимодействия

Когато Caffetine взаимодейства с етанол, антиепилептични лекарства, зидовудин, барбитурати и рифампицин, вероятността от хепатотоксичност се увеличава, така че не се препоръчва употребата на лекарството в тези комбинации.

При едновременното използване на други лекарства трябва да се вземе предвид комбинацията от Caffetine.

Кофеинът, един от активните компоненти на таблетките, ускорява абсорбцията на ерготамин, кодеин - подобрява действието на аналгетиците, хипнотиците и успокоителните.

Парацетамол - вероятно забавя елиминирането на хлорамфеникол 5 пъти, повишавайки активността на индиректните антикоагуланти (производни на Dicoumarin) в случай на повторна употреба на лекарството.

Абсорбцията на парацетамол се ускорява, когато се комбинира с метоклопрамид.

аналози

Кафетин SC, Caffetin Light, Caffetin Cold, Cofan Instant, Saridon, Algofetin, Flucomp Extratab, Novalgin, Safiston са аналози на Caffetine.

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява на тъмно и сухо място при температура от 15 до 25 ° С. Да се ​​съхранява на недостъпно за деца място.

Срок на годност - 3 години.

Условия за продажба на аптеки

Предписание.

Caffetine Ревюта

Отзиви Caffetine показват ефективността на лекарството. Страничните ефекти (най-често гадене или замаяност) са доста редки.

Цената на маншета в аптеките

Приблизителната цена на Caffetine е 115 рубли. на опаковка от 12 таблетки.

KAFFETIN

Бели таблетки, кръгли, плоски, с фасети; от едната страна е марката на фирмата Алкалоид, а от друга - надписът "Кафетин".

Помощни вещества: магнезиев стеарат, натриев лаурил сулфат, натриев нишестен гликолат, силициев диоксид, колоиден безводен, повидон, калциев дихидроген фосфат, микрокристална целулоза, натриева кроскармелоза, глицерил бехенат.

10 бр. - ленти (1) - опаковки от картон.

Комбинирано лекарство, чието действие се определя от компонентите, които съставляват състава му.

Парацетамолът има аналгетичен и антипиретичен ефект. Механизмът на действие е свързан със способността да инхибира синтеза на простагландини и ефекта върху центъра на терморегулацията в хипоталамуса.

Кофеинът намалява сънливостта и умората, увеличава умствената и физическата активност, увеличава сърдечната честота, повишава кръвното налягане в случай на хипотония.

Кодеинът има централен антитусивен ефект чрез подтискане на възбудимостта на центъра за кашлица, както и аналгетичен ефект, дължащ се на стимулирането на опиатните рецептори.

Пропифеназон има аналгетичен ефект.

Парацетамолът се абсорбира бързо, Смакс в плазмата се достига след 30-60 минути след приложението.

Метаболизира се в черния дроб.

Екскретира се в урината под формата на сулфати и глюкурониди. T1/2 е 2 часа

Cмакс пропифеназон се достига след 30 минути.

Метаболизира се в черния дроб.

Екскретира се в урината. T1/2 Комбинацията с парацетамол увеличава времето за нейното елиминиране с 40%, което играе важна роля, тъй като намалява броя на дозите на лекарството през деня.

Cмакс Кодеинът в плазмата се постига за 1-2 часа, терапевтичният ефект се развива за 30-60 минути.

Метаболизира се в черния дроб.

Кофеинът се абсорбира бързо и 100%. Cмакс в плазмата се достига за 15-45 минути.

Доказано е, че кофеинът подобрява усвояването на останалата част от лекарството.

Лесно прониква във всички тъкани на тялото (включително централната нервна система).

Метаболизира се в черния дроб.

T1/2 от тялото е около 3 часа

Болестен синдром с умерена тежест с различен произход:

- чернодробна и / или бъбречна недостатъчност;

- стенокардия на фона на атеросклероза на коронарните артерии;

- период на кърмене (кърмене);

- възраст на децата до 7 години;

- свръхчувствителност към лекарството.

Предпазните мерки трябва да се предписват на лекарството за глаукома и пациенти в напреднала възраст.

Възрастни назначават 1 таб. 3-4 пъти на ден При силна болка можете да вземете 2 таб. в същото време. Максималната дневна доза - 6 таб.

Деца на възраст над 7 години назначават 1 / 4-1 / 2 таб. 1-4 пъти / ден.

Продължителността на лекарството - не повече от 5 дни. Увеличението на дневната доза или продължителността на лечението се определя от лекаря.

От страна на кръвната система: левкопения, агранулоцитоза.

От страна на храносмилателната система: гадене, гастралгия, повишена активност на чернодробните трансаминази.

От страна на централната нервна система: повишена възбудимост (особено при деца), намаляване на скоростта на психомоторни реакции.

Алергични реакции: кожен обрив, сърбеж, уртикария, ангиоедем.

Симптоми: гадене, шум в ушите, гастралгия, повишено изпотяване, бледност на кожата, тахикардия.

Лечение: стомашна промивка, последвано от назначаване на активен въглен. Ако е необходимо, провеждайте симптоматична терапия.

Едновременната употреба на Caffetine с барбитурати, антиепилептични лекарства, зидовудин, рифампицин и етанол не се препоръчва. увеличава риска от хепатотоксично действие.

Парацетамол, който е част от Caffetine, увеличава срока на клирънса на хлорамфеникол 5 пъти.

При многократна употреба на парацетамол може да се засили ефекта на антикоагулантите - производни на дикумарин.

Метоклопрамид ускорява абсорбцията на парацетамол.

Кофеинът, който е част от Caffetine, ускорява абсорбцията на ерготамин.

Кодеинът, който е част от Caffetine, подобрява ефекта на хапчета за сън, аналгетици и успокоителни.

При продължителна употреба на Caffetine е необходимо да се следи картината на периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб.

Докато приемате Caffetine, трябва да спрете да пиете алкохол, защото увеличава риска от стомашно-чревно кървене.

Прекомерната консумация на кофеин-съдържащи продукти (кафе, чай) по време на приема на лекарството може да предизвика симптоми на предозиране.

Приемането на Caffetine може да промени резултатите от допинговите контролни тестове на спортистите, както и да затрудни диагностицирането на остра коремна болка.

При пациенти с бронхиална астма, полиноза има повишен риск от реакция на свръхчувствителност.

Влияние върху способността за задвижване на моторния транспорт и механизмите за управление

Когато приемате Caffetine, трябва да се въздържате от шофиране и практикуване на потенциално опасни дейности, които изискват повишена концентрация и психомоторна скорост.

Caffetine: инструкции, показания, цена, аналози, ревюта

Противовъзпалителните лекарства, които имат аналгетичен ефект, могат да се използват за облекчаване на болката, облекчаване на треска и подобряване на цялостното здраве. Най-ефективни са комбинираните средства.

Те се използват за симптоматично лечение на болка и понижаване на температурата.

Много хора, които страдат от повтарящи се болки, знаят за възможностите на Caffetine.

Това е уникално лекарство, което може да се използва и при настинки, за да се подобри общото благосъстояние, да се неутрализират неприятните симптоми и да се ускори възстановяването.

Кафетинът се произвежда от фирма "Алкалоид" в Република Македония.

Инструкции за употреба

Таблетките кафетин са противовъзпалителни, аналгетични, антипиретични, психостимулантни и антитусивни. Такъв комплексен ефект се постига благодарение на уникалния състав на лекарството.

Фармакологично действие

Таблетките с кафетин, когато се приемат, имат изразен аналгетичен ефект. Това се постига чрез действието на парацетамол, кодеин и пропифеназол. Парацетамол и пропифеназол са аналгетични, противовъзпалителни и антипиретични средства. Те са способни да инхибират синтеза на простагландини.

Кодеинът се счита за слаб аналгетик, но когато се комбинира с други активни съставки, е възможно да се постигне изразен аналгетичен ефект. Това е възможно благодарение на различния механизъм на действие на веществата.

Кодеинът също потиска възбудимостта на центъра за кашлица. Веществото възбужда опиатни рецептори в периферните тъкани, централната нервна система, стимулира антиноцицептивната система, която променя възприятието за болка.

Кофеинът има стимулиращ ефект върху психомоторните центрове в мозъка, подобрява ефекта на аналгетичните компоненти, намалява сънливостта и умората. Когато се приема, умствената и физическата активност се увеличава, индексите на кръвното налягане и сърдечната честота се увеличават.

Форма на освобождаване, състав

Кафетинът се продава като хапчета.

Техният състав съдържа следните компоненти:

  • 250 mg парацетамол;
  • 210 mg пропифеназон;
  • 50 mg кофеин;
  • 10 mg кодеин.

Вземете лекарството с повишено внимание, тъй като в състава е парацетамол и кодеин

Таблетките са опаковани в 6 или 10 броя. Те са плоски по форма, кръгли с фаска от една страна и CAFFETIN от другата.

Показания за употреба

Cuffetine се предписва на пациенти, които се оплакват от появата на умерено тежка болка.

Средства помагат при:

  • невралгия;
  • ишиас;
  • ишиас;
  • мигрена;
  • миалгия;
  • главоболие, стоматологични, травматични болки;
  • в периода след операциите;
  • артралгия;
  • ревматизъм;
  • algodismenoree.

Cuffetine спомага за облекчаване на умерена болка

С него се премахват трескави състояния, които се появяват при грип и други инфекциозни и възпалителни заболявания.

Начин на употреба, дозировка

Възрастните са посъветвани да пият по 1 таблетка 3-4 пъти на ден, в зависимост от тежестта на симптомите, които трябва да бъдат облекчени. При силна болка е позволено да се вземат 2 таблетки наведнъж. Максималната дневна доза - 6 таблетки.

Не се препоръчва пиенето на кафетин за повече от 5 дни подред. Увеличете допустимата дневна доза, промяната на продължителността на лечението може да бъде предписана само от лекар.

Взаимодействие с други лекарства

Когато се оценява лекарственото взаимодействие на Caffetine, трябва да се има предвид съвместимостта с други лекарства от всяка активна съставка.

Комбинацията от кофеин с антиконвулсанти и барбитурати води до повишен метаболизъм на кофеина. Комбинацията му с перорални контрацептиви, циметидин, норфлоксацин, ципрофлоксацин, дисулфирам предизвиква влошаване на метаболизма на кофеина в чернодробните клетки. Това вещество намалява ефективността на хапчета за сън и наркотични вещества.

Едновременният прием на кофеин и бета-блокери води до взаимно потискане на терапевтичното действие. Комбинации с бронходилататори стимулират централната нервна система.

Употребата на кодеин и антидиарейни лекарства може да предизвика развитието на запек. Това вещество намалява ефективността на метоклопрамид.

Комбинацията от кодеин с етанол, лекарства, които инхибират централната нервна система, мускулни релаксанти, води до повишена тежест на седация, депресия на централната нервна система и потискане на функционирането на дихателния център.

Парацетамолът усилва действието на лекарства, които са непреки антикоагуланти. Той понижава ефективността на урикозуричните лекарства. Хематоксичността на парацетамол се усилва под влияние на миелотоксични лекарства. Абсорбцията на парацетамол се ускорява, ако пиете Metoclopramid по едно и също време.

Комбинацията от пропифеназон и хипнотични лекарства води до по-силно изразено действие на пропифеназон.

Видео: "Механизмът на образуване на болка"

Странични ефекти

При някои пациенти с Caffetine може да се развият усложнения.

Най-често пациентите се сблъскват с появата на странични ефекти от:

  • безсъние;
  • повишена тревожност;
  • тремор;
  • повишена възбудимост;
  • халюцинации;
  • тревожност;
  • депресия.
  • тахикардия;
  • високо кръвно налягане;
  • сърцебиене.
  • повръщане;
  • чувство на гадене;
  • повишена активност на чернодробните трансаминази;
  • обостряне на язви.
  • анемия;
  • левкопения;
  • тромбоцитопения;
  • агранулоцитоза;
  • метхемоглобинемия.
  • хипогликемия.
  • задържане на урина;
  • папиларна некроза;
  • бъбречна колика;
  • интерстициален нефрит.

Някои хора са изправени пред появата на нарушения на черния дроб, жълтеница, развитието на чернодробна недостатъчност. В допълнение към тези странични ефекти може да се увеличи изпотяване, появата на обща слабост.

свръх доза

В случай на предозиране с Caffetine, всеки от компонентите може да доведе до развитие на специфична реакция. За да предизвика предозиране на парацетамол, възрастен трябва да пие повече от 10 g от това вещество.

В продължение на 24 часа след приложението се появяват следните симптоми:

  • повръщане;
  • бледност на кожата;
  • чувство на гадене;
  • коремни болки;
  • метаболитна ацидоза.

Консумацията на повече от 300 мг кофеин на ден причинява главоболие, безпокойство, объркване.

Когато се използва в големи количества кодеин, пациентът развива следните симптоми:

  • В случай на предозиране с лекарство, може да възникне объркване поради кодеиново объркване;
  • лепкава пот;
  • сънливост;
  • спад на налягането;
  • виене на свят;
  • слабост, умора;
  • брадикардия;
  • нервност;
  • конвулсии;
  • бавно дишане.

За терапевтични цели в случай на предозиране стомахът се измива, предписва се активен въглен. Ако е необходимо, провеждайте поддържаща терапия. Възможно е интравенозно приложение на налоксон, антагонист на опиоидните аналгетични лекарства.

Противопоказания

Cuffetin не се предписва на пациенти, при които:

  • левкопения;
  • нарушения на съня;
  • проблеми с функционирането на кръвта;
  • органични патологии на сърцето, кръвоносни съдове, включително стенокардия, миокарден инфаркт в острата фаза, атеросклероза;
  • артериална хипертония;
  • аритмия;
  • нарушение на черния дроб, бъбреците.

Той е противопоказан при бременност, кърмене, Caffetine не могат да бъдат деца под 18 години. Caffetine се предписва с повишено внимание при пациенти с ХОББ, наркомания, вирусен хепатит, алкохолизъм. Внимавайте, когато приемате по-възрастни пациенти.

По време на бременност и кърмене

По време на периода на носене на дете и храненето му с кърмата, кафетинът е забранен.

Специални инструкции

Cuffetine може да промени резултатите от анализите на спортистите по време на допинговия контрол. В случай на остра болка, таблетките, които пациентът преди това е пил, могат да причинят трудна диагноза.

Когато лечението е необходимо да се откаже от употребата на алкохол.

Ефект върху концентрацията

Възможно е да се управляват превозни средства, които изискват повишена концентрация на внимание, по време на шофиране, при условие че пациентите не изпитват странични ефекти като сънливост или слабост по време на лечението.

Употреба в детството

В педиатричната практика Cuffetine не се използва.

При нарушения на бъбреците, черния дроб

Пациентите с бъбречно или чернодробно увреждане трябва да откажат лечение с Caffetine. Тези състояния са в списъка на противопоказанията.

Условия за съхранение

Срок на годност на таблетките е 3 години. Препоръчва се да ги държите при температура от 15-25 ° C в тъмно и защитено от деца място.

В аптеките Cuffetine може да бъде закупен по лекарско предписание.

В Русия опаковка от 12 таблетки в картонена опаковка струва 150 рубли. В Украйна намирането на обикновени таблетки кафетин е проблематично.

аналози

Желателно е да се избере заместител на Caffetine заедно с лекуващия лекар. Други средства, при които ще има един и същ състав, отсъстват.

Ако е необходимо, изберете заместващ лекар, който може да препоръча:

Има широка гама от лекарства Caffetine.

Ако е необходимо, за отстраняване на лека болка или понижаване на температурата, използвайте други лекарства, направени на базата на парацетамол.

Отзиви

Пациентите, които трябва да пият cuffetin, отбелязват, че той може да се справи с различни видове болка. За много хора помага да се отървете от мигрена, невралгия, менструация и други видове болка.

Съдейки по прегледите, държавата започва да се подобрява в рамките на 15 минути след приемането на хапчето. Ефектът на таблетките е дълготраен. Но беше почти невъзможно да се купуват хапчета без рецепта поради включването на кодеин в неговия състав. Свободната продажба на наркотици с това вещество е ограничена в борбата срещу наркоманията.

Има пациенти, които Cuffetin не помага при зъбобол или мигрена.

Ако сте имали опит да приемате тези хапчета, споделете ги с рецензии с други читатели. Това ще им помогне да разберат колко ефективен е инструментът и дали си струва да се надяваме да се отървем от болката, когато бъде взета.

заключение

Таблетките кафетин се предписват от лекарите като аналгетично, противовъзпалително, антипиретично средство. Тяхната ефективност се дължи на уникалния състав, като в една таблетка се съдържат 4 активни съставки.

  • Кафетинът съдържа парацетамол, кофеин, кодеин и пропифеназон. Комбинацията от тези вещества помага за бързо облекчаване на болката, намаляване на температурата и подобряване на цялостното здраве.
  • Назначава се лекарство за синдром на умерена болка с невралгия, мигрена, след операция, травма, главоболие, менструация, стоматология и други видове болка.
  • Необходимо е да се пие по 1 таблетка 3-4 пъти на ден. Ако е необходимо, за 1 прием е позволено да се вземат по 2 таблетки наведнъж, но в деня сумата не трябва да надвишава 6.
  • Да не се предписва инструмент за пациенти, които имат безсъние, нарушена чернодробна функция, бъбреци, съдови заболявания, сърце. Той е противопоказан при бременни, кърмещи жени, деца.
  • Преди да започнете да приемате, трябва да се справите с лекарственото взаимодействие. Комбинации с някои лекарства не са разрешени. Необходимо е да се вземе предвид възможното взаимодействие на всеки компонент на инструмента.
  • В случай на предозиране, пациентът се измива в стомаха, дава активен въглен и избира симптоматична терапия.
  • При лечение на Caffetine алкохол е забранено. Когато шофирате, механизмите за контрол трябва да са наясно с предпазливостта.
  • За закупуване на хапчета ще трябва да се консултирате с лекар. Те се продават в аптеките само по лекарско предписание. Ако желаете, можете да вземете аналог без рецепта, в производството на който кодеинът не е бил използван.

Caffetine: инструкции за употреба

структура

активни съставки: парацетамол, пропифеназон, кофеин, кодеин;

1 таблетка съдържа парацетамол 250 mg, пропифеназон 210 mg, кофеин 50 mg, кодеин 7,1 mg (под формата на кодеин фосфат сескихидрат 10 mg).

Помощни вещества: повидон, натриево нишесте (тип А), натриев лаурил сулфат, магнезиев стеарат, колоиден силициев диоксид, микрокристална целулоза, натриева кроскармелоза, калциев хидроген фосфат дихидрат, глицерол дибехенат.

Форма за дозиране

Основни физични и химични свойства: кръгли плоски таблетки от бял цвят, с фасетка, с надпис на производителя от една страна и "CAFFETIN" от друга.

Фармакологична група

Други аналгетици и антипиретици. Анилиди. Парацетамол, комбинации без психолептици.

ATX код N02B E51.

Фармакологични свойства

Комбинирано лекарство с аналгетичен и антипиретичен ефект.

Три от четирите активни съставки на Caffetin® - парацетамол, пропифеназон и кодеин - имат аналгетичен ефект, а кофеинът от своя страна е вещество, което усилва аналгетичния ефект на други компоненти.

Парацетамол и пропифеназон имат аналгетично, антипиретично и слабо противовъзпалително действие. Механизмът на действие е свързан със способността да инхибира синтеза на простагландин.

Кодеинът е обезболяващо средство с леко действие, използва се като неразделна част от многокомпонентните аналгетични лекарства, за да се осигури кумулативния ефект, постигнат в резултат на различен механизъм на действие. Комбинацията от компонентите на лекарството Caffetin ® осигурява постигане на аналгетичен ефект, и тъй като компонентите се съдържат в малки количества, това намалява риска от страничните им ефекти.

Фармакокинетика. Всички активни съставки на лекарството се абсорбират много бързо и максималната им концентрация в кръвната плазма се достига 30-60 минути след приложението. Метаболизира се в черния дроб и се екскретира с урината.

свидетелство

Симптоматично лечение на болка: главоболие, стоматологично, менструално, постоперативно и ревматично; треска с настинка и грип.

Противопоказания

Свръхчувствителност към компонентите на лекарството, както и към пиразолон или сродни съединения (съдържащи феназон, пропифеназон, аминофеназон, метамизол), фенилбутазон, ацетилсалицилова киселина, опиоидни аналгетици. Тежка бъбречна дисфункция, чернодробен остър панкреатит, вродена хипербилирубинемия; остра порфирия; дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа; алкохолизъм, кръвни заболявания, тежка анемия, левкопения, тромбоза, тромбофлебит, с тежка хипертония; при органични заболявания на сърдечно-съдовата система (включително атеросклероза) декомпенсирана сърдечна недостатъчност, нарушения на сърдечната проводимост, тежка атеросклероза, склонност към вазоспазъм, коронарна болест на сърцето, наранявания на главата; нарушения на съня и раздразнителност; глаукома епилепсия хипертиреоидизъм диабет глаукома; старост Да не се използва заедно с МАО-инхибитори (МАО) и 2 седмици след спиране на МАО-инхибиторите; противопоказани при пациенти, приемащи трициклични антидепресанти или бета-блокери. Бронхиална астма; състояния, придружени от респираторна депресия; след операция на жлъчните пътища. Кодеинът е противопоказан при пациенти с бърз метаболизъм на CYPD2. Периодът на бременност и кърмене. Възраст до 12 години.

Взаимодействие с други лекарства и други видове взаимодействия

Когато се използват лекарства, които стимулират активността на чернодробните ензими, както и някои хипнотици, антиепилептични лекарства (например фенобарбитал, фенитоин, карбамазепин) и рифампицин, може да се повиши чернодробната токсичност, дължаща се на парацетамол, дори при нормални нетоксични дози.

Ефектът на пропифеназон се засилва с едновременното използване на средства.

Не използвайте едновременно с алкохол. Алкохолът и изониазид повишават хепатотоксичността на парацетамол.

В случай на забавяне на освобождаването на стомаха, например пропантелин, скоростта на абсорбция на парацетамол може да бъде намалена, началото на действие е бавно.

Скоростта на абсорбция на парацетамол може да се увеличи с едновременната употреба с метоклопрамид и домперидон и да се намали с холестирамин.

Комбинацията с хлорамфеникол може да удължи изтеглянето на това лекарство с по-висок риск от токсичност.

Лекарството повишава действието на пероралните антидиабетни средства (толбутамид, хлорпропамид, ацетохексамид) и перорални антикоагуланти като кумарин.

Редовната употреба на парацетамол за дълъг период от време от пациенти, които преди това са използвали перорални антикоагуланти, трябва да се извършва само под контрол.

Едновременната употреба на НСПВС може да доведе до нежелани реакции от страна на стомашно-чревния тракт.

Честотата на неутропения (намаляване на белите кръвни клетки) се увеличава, ако парацетамол и AZT (зидовудин) се използват едновременно.

Кофеинът е антагонист на много успокоителни, като барбитурати, антихистамини, така че лекарството подобрява тахикардията, причинена от симпатикомиметици, тироксин.

Барбитуратите намаляват антипиретичния ефект на парацетамола.

Парацетамол намалява ефективността на диуретиците.

Не се препоръчва едновременното използване на лекарството с лекарства, които стимулират централната нервна система и лекарства и напитки, съдържащи кофеин.

За вещества с широк спектър на действие (например, бензодиазепини), взаимодействията са възможни в различни форми и не са предвидими. Пероралните контрацептиви, циметидин и дисулфирам намаляват метаболизма на кофеина, а пушенето - увеличава. Лекарството забавя отделянето на теофилин. Поради съдържанието в състава на лекарството кофеинът увеличава ефекта на вещества като ефедрин. Едновременният прием на някои инхибитори на гиразата може да удължи изтеглянето на кофеина и неговия параксантинов метаболит.

Кофеинът повишава ефекта (подобрява бионаличността) на антипиретичните аналгетици, усилва ефектите на ксантинови производни, психостимуланти.

Кофеинът намалява ефекта на опиоидните аналгетици, анксиолитици, успокоителни и успокоителни, е антагонист на анестетици и други лекарства, които инхибират централната нервна система, конкурентен антагонист на лекарствата аденозин, АТФ. С едновременното използване на кофеин с ерготамин се подобрява абсорбцията на ерготамин в стомашно-чревния тракт, с тироид-стимулиращи лекарства, щитовидната жлеза се увеличава.

Кофеинът намалява концентрацията на литий в кръвта.

Функции на приложението

Трябва да се внимава при назначаването на лекарството при пациенти с хронични респираторни заболявания и бронхиална астма (включително анамнеза), хронична уртикария.

Трябва да се консултирате с Вашия лекар за възможността да използвате лекарството при пациенти с нарушена бъбречна функция и черния дроб.

Трябва да се вземат предпазни мерки в случай на намалена поносимост на аналгетици, свръхчувствителност към други аналгетици (опасност от провокиране на астматичен пристъп), други противовъзпалителни лекарства, както и стомашно-чревни язви или кървене.

Пациентите с обструктивни заболявания на стомашно-чревния тракт или остри коремни условия преди употреба на лекарството трябва да се консултират с Вашия лекар.

Има отделни съобщения за астматични пристъпи и случаи на анафилактичен шок, дължащи се на индивидуална свръхчувствителност към пропифеназон и лекарства, съдържащи парацетамол.

Специални грижи (намаляване на дозата и разделяне на дневната доза на повече дози) са необходими за хепатит, бъбречна дисфункция, синдром на Gilbert (промени от доброкачествена вторична жълтеница до дефицит на глюкоронилтрансфераза).

Специално внимание трябва да се обърне на пациенти с кръвна дискразия или костномозъчна супресия и се препоръчва внимателно проследяване на хематологичните параметри. Рискът от неутропения и агранулоцитоза е възможен главно поради наличието на пропифеназон. Ако възникне такава реакция след приема на Cuffetin® (треска, възпалено гърло, язви и абсцеси в устата, перианални абсцеси, както и намаляване на гранулоцитите в кръвта), трябва незабавно да спрете приема на лекарството. Описаните странични ефекти обикновено се отменят и изчезват в рамките на 1-2 седмици.

Специално внимание е необходимо и при пациенти, които изпитват тревожност, нервност, тревожност, тремор, както и пациенти с хипертония или безсъние. Ако получите бързо сърцебиене или тахикардия, трябва незабавно да спрете приема на лекарството.

По време на лечението не се препоръчва употребата на прекомерно количество напитки, съдържащи кофеин (например кафе, чай). Това може да причини проблеми със съня, тремор, напрежение, раздразнителност, неприятно усещане в гърдите през сърцето.

Едновременната употреба на Cuffetin® с алкохол трябва да се избягва, тъй като е невъзможно да се предвидят индивидуални реакции.

Помислете, че пациентите с алкохолно увреждане на черния дроб увеличават риска

хепатотоксично действие на парацетамол.

Лекарството може да повлияе на резултатите от лабораторните изследвания на съдържанието на глюкоза и пикочна киселина в кръвта.

Пациентът трябва да бъде информиран, че аналгетикът не може да се използва продължително време.

Продължителната употреба на аналгетици, съдържащи парацетамол във високи кумулативни дози, в някои случаи може да доведе до нефропатия на лекарството или необратима бъбречна недостатъчност.

Продължителната употреба на аналгетици за лечение на главоболие може да доведе до хронични главоболия.

Продължителната и прекомерна употреба на кодеин може да доведе до пристрастяване.

Трябва внимателно да се предписва на пациенти, чието състояние може да се влоши във връзка с употребата на опиоиди, по-специално при тези, които се лекуват от депресия.

Превишава посочените дози.

Не приемайте лекарството с други продукти, съдържащи парацетамол.

Ако симптомите продължат, консултирайте се с лекар.

Симптоми, които придружават токсични ефекти, причинени от кодеин: увреждане на съзнанието в различна степен, загуба на апетит, сънливост, запек, респираторна депресия, значително свиване на учениците ("точков ученик"), гадене, повръщане.

Да се ​​използва по време на бременност или кърмене

Cuffetin® не трябва да се използва по време на бременност и кърмене.

Ако е необходимо, употребата на лекарството трябва да се спре кърменето.

Възможност за влияние върху скоростта на реакция при шофиране на моторни превозни средства или други механизми

При употреба на лекарството може да се появи сънливост, замаяност, възбуда. Това трябва да се вземе предвид при пациенти, които управляват превозни средства или работят с механизми, които изискват концентрация.

Дозировка и приложение

Cuffetin ® се приема перорално. Таблетките пият много течност.

Възрастни и деца на възраст от 16 години приемат 1-2 таблетки като еднократна доза. Използвайте не повече от 3 единични дози на ден.

Деца на възраст 12-16 години приемат ½ таблетка или 1 таблетка като еднократна доза. Прилагайте не повече от 3 единични дози на ден.

Продължителността на лечението не трябва да надвишава 1 седмица. Не се препоръчва да се превишава препоръчваната доза.

Лекарството е противопоказано при деца под 12 години.

Кодеинът е противопоказан при деца на възраст от 0 до 18 години, които са подложени на тонзилектомия и / или аденоидектомия с цел борба с обструктивната сънна апнея. Кодеинът е показан за деца над 12-годишна възраст, за да елиминират остра умерена болка, която не може да бъде облекчена чрез използването на други аналгетици, като парацетамол или ибупрофен като монотерапия.

Кодеинът не се препоръчва за употреба при деца, които могат да имат нарушена дихателна функция.

свръх доза

При продължителна употреба на лекарството в големи дози от кръвотворните органи може да се развие апластична анемия, панцитопения, агранулоцитоза, неутропения, левкопения, тромбоцитопения. При приемане на големи дози от централната нервна система - замайване, психомоторно възбуда и дезориентация, безсъние, тремор, нервност, тревожност; от страна на пикочната система - нефротоксичност (бъбречна колика, интерстициален нефрит, папиларна некроза).

В случай на предозиране, прекомерно изпотяване, психомоторно възбуждане или потискане на ЦНС, сънливост, нарушено съзнание, нарушение на сърдечния ритъм, тахикардия, екстрасистолия, тремор, хиперрефлексия, могат да се появят гърчове.

Симптоми на предозиране на парацетамол. Увреждане на черния дроб е възможно при възрастни, които са приемали 10 g или повече парацетамол, и при деца, които са приемали повече от 150 mg / kg телесно тегло. При пациенти с рискови фактори (продължително лечение с фенобарбитал, фенитоин, примидон, рифампицин, жълт кантарион, или други лекарства, които индуцират чернодробните ензими редовен прием на големи количества етанол; глутатион кахексия (хранителни разстройства, цистична фиброза, HIV инфекция, глад, кахексия) приемане 5 g или повече парацетамол може да причини увреждане на черния дроб.

Симптоми на предозиране през първите 24 часа: бледност, гадене, повръщане и анорексия

коремна болка. Увреждане на черния дроб може да се появи 12-48 часа след предозиране. Могат да възникнат нарушения на метаболизма на глюкозата и метаболитна ацидоза. При тежко отравяне чернодробната недостатъчност може да прогресира до енцефалопатия, кома и смърт. Остра бъбречна недостатъчност с остра тубулна некроза може да се прояви като тежка кръстосана болка, хематурия, протеинурия и да се развие дори при отсъствие на тежко чернодробно увреждане. Наблюдавани са също сърдечна аритмия и панкреатит.

Лечение. За предозиране е необходима спешна медицинска помощ, дори ако няма ранни симптоми на предозиране. Лечението с активен въглен трябва да се обмисли, ако прекомерната доза парацетамол е била приета около 1:00 часа. Концентрацията на плазмен парацетамол трябва да се измерва 4:00 или по-късно след приложението (по-ранни концентрации не са надеждни). Лечението на N-ацетилцистеин може да се приложи в рамките на 24 часа след приемането на парацетамол, но максималният защитен ефект се получава, когато се приложи в 8:00 след приемането му. Ефективността на антидота рязко намалява след този период. Ако е необходимо, пациентът се инжектира интравенозно с N-ацетилцистеин, съгласно предписания списък от дози. При липса на повръщане метионин може да се прилага перорално като подходяща алтернатива в отдалечени райони извън болницата.

Симптоми на предозиране на пропифеназон. Възможни увреждания на централната нервна система (гърчове, кома).

Симптоми на предозиране с кофеин. Големи дози кофеин могат да причинят ускорено

респираторен аритмия, замайване, състояние засяга, болка в епигастриума, повръщане, диуреза, тахикардия или сърдечна аритмия, стимулиране на централната нервна система (безсъние, безпокойство, възбуда, тревожност, повишена възбудимост neuroreflex синдром, главоболие, тремор, конвулсии, потиснатост, и раздразнителност). Клинично значимите симптоми на предозиране с кофеин също са свързани с увреждане на парацетамола на черния дроб.

Лечение. Специфичният антидот отсъства. Но поддържащите мерки, като използването на бета-адренергични рецепторни антагонисти, могат да улеснят кардиотоксичните ефекти.

Симптоми на предозиране на кодеина. Предозирането с кодеин в първата фаза се характеризира с гадене и повръщане. Симптоми на предозиране на кодеина: депресия на централната нервна система, включително остро подтискане на дихателния център, което може да доведе до цианоза, забавяне на дишането, задух, сънливост, атаксия, по-рядко - белодробен оток; задържане на дъх, миоза, гърчове, колапс, задръжка на урина, хипотония, тахикардия. Има признаци на освобождаване на хистамин.

Лечение: симптоматична терапия. Подкрепящи събития - осигуряват свеж достъп

въздух и наблюдение на жизнените показатели на тялото. На рецепция

повече от 350 mg кодеин при възрастни или над 5 mg / kg телесно тегло при деца, приемането на активен въглен е препоръчително за 1:00 часа. С развитието на кома или респираторна депресия, прилагайте специфичен антидот - налоксон и наблюдавайте пациента най-малко 4:00 или по-малко от 8:00 в случай на използване на форми на налоксон с постепенно освобождаване на лекарството. Apnea, тежката депресия на функциите на централната нервна система изисква използването на кислород и изкуствено дишане.

Нежелани реакции

Терапевтичните дози обикновено се понасят добре. Страничните ефекти се дължат главно на наличието на парацетамол в препарата.

Нарушения на имунната система: реакции на свръхчувствителност, включително анафилаксия, анафилактичен шок, еритема мултиформен ексудатив, токсична епидермална некролиза (синдром на Lyell), ангиоедем, синдром на Stevens-Johnson

От кожата и подкожната тъкан: обрив по кожата и лигавиците, еритематозен обрив, уртикария, сърбеж, кръвоизлив, язви на лигавицата на устната кухина, пурпура, алергичен дерматит

От страна на централната нервна система (при приемане на високи дози): замаяност, психомоторна възбуда и дезориентация, безсъние, раздразнителност, повишено главоболие при продължителна употреба на лекарството, тремор, парестезия;

От страна на сърдечната система: тахикардия, аритмия (тахикардия, брадикардия), повишено кръвно налягане, хипотония, сърдечна болка;

От страна на храносмилателната система: гадене, повръщане, сухота в устата, диспепсия, абдоминален дискомфорт, запек, лошо храносмилане, остър панкреатит при пациенти с анамнеза за холецистектомия, киселини;

От страна на ендокринната система: хипогликемия (до хипогликемична кома)

От страна на кръвотворните органи: анемия, сулфемоглобинемия и метхемоглобинемия (цианоза, задух, болки в сърцето), хемолитична анемия. При продължително приложение на високи дози - апластична анемия, панцитопения, агранулоцитоза, неутропения, левкопения, тромбоцитопения

От пикочната система (с високи дози): нефротоксичност (бъбречна колика, интерстициален нефрит, папиларна некроза), задържане на урина t

От страна на дихателната система, органите на гръдния кош и медиастинума: бронхоспазъм при пациенти, чувствителни към аспирин и други НСПВС;

От страна на хепатоцелуларната система: нарушена чернодробна функция, повишена активност на „чернодробните” ензими, обикновено без развиване на жълтеница, хепатонекроза (дозо-зависим ефект), чернодробна недостатъчност, жълтеница;

От страна на психиката: тревожност, страх, раздразнителност, нарушение на съня,

объркване, еуфория, дисфория, депресия, халюцинации, тревожност, седация, сънливост (в зависимост от дозата и индивидуалната чувствителност), в случаи на продължителна употреба на високи дози е възможно;

Дру: обща слабост, миоза, повишено изпотяване.

Едновременното приложение на лекарството в препоръчителни дози с продукти, съдържащи

Кофеинът може да повиши страничните ефекти, причинени от кофеина, като тревожност, тревожност, раздразнителност, главоболие, нарушения на стомашно-чревния тракт.

За Повече Информация Относно Вида Алергии